Wnioski o dowód można składać tylko osobiście. W Pile powstał drugi punkt

24.11.2021   Autor: Redakcja
---265
Wniosku o dowód osobisty nie można już złożyć drogą elektroniczną. Trzeba osobiście przyjść do urzędu wydającego dokumenty. Udogodnienie przestało obowiązywać, bo do każdego wniosku urzędnik musi pobrać odciski palców.  
 
Urzędnik pobierze od nas odciski palców wskazujących zarówno prawej jak i lewej ręki. Skanowanie odcisków odbywa się podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty. Trzeba też zarezerwować sobie więcej czasu na pobyt w urzędzie - nawet pół godziny. Aby uniknąć kolejek, Urząd Miasta Piły uruchomił dodatkowy punkt obsługi interesantów przy ul. Dąbrowskiego 8. Ten punkt czynny jest także w każdą sobotę. 
 
- Nie ma możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej, czyli przez taka bardzo rozpowszechnioną u nas platformę e-PUAP wizyta musi być osobiście w urzędzie. Dowód osobisty ten nowy posiada drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców i podpis posiadacza dowodu osobistego - mówi Mariola Chełminiak, dyrektor wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Pile. 


Odcisków nie pobiera się jedynie od dzieci poniżej 12 roku życia oraz od osób, którym z przyczyn obiektywnych nie można ich pobrać. Zmiany obowiązują od sierpnia.   
 
Ci, którzy chcą dodatkowo elektronicznie podpisywać dokumenty za pomocą dowodu biometrycznego muszą ustalić też PIN do niego. W tym już pomoże urzędnik odbierający wniosek. Na wydanie dokumentu czeka się do 30 dni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group