Znikają Rady Osiedli w Pile. Brak chętnych aktywistów

18.11.2021   Autor: Artur Maras
---89
Pilskie osiedla Górne, Gładyszewo oraz Koszyce bez rad osiedli. Nie udało się przeprowadzić tam wyborów na nowe kadencje tych doradczych organów. Powód to brak chętnych i błędy proceduralne w zgłoszeniach.  
 
Remont chodnika czy drogi? Nowy plac zabaw a może zamiast tego wymiana oświetlenia? Pieniędzy w gminnej kasie nigdy nie jest wystarczająco dużo, a potrzeby są spore. I m. in. o tym, która inwestycja lub inicjatywa jest mieszkańcom najbardziej potrzebna, Radzie Miasta oraz prezydentowi doradzają właśnie osiedlowe rady. 
 
Ktoś powie: pewnie przecież to się należy! To nie jest tak. Jeżeli będziemy siedzieć tylko w domu i nie będziemy zwracać uwagi tego co dzieje się na zewnątrz, co dotyczy nas jako mieszkańców, naszych dzieci, to nie do końca będzie to zrobione tak jak chcemy - przekonuje Sławomir Matysko, członek rady osiedla Staszyce. 
 
Na Górnym, Gładyszewie i Koszycach rady nowej kadencji nie powstały. Wybory nie mogły się tam odbyć ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów w tym przez błędy formalne. Nie pomógł też okres, w którym przyjmowane były zgłoszenia.  
 
- To był bardzo krótki okres czasu, okres wakacyjny. Sam dowiedziałem się o tych wyborach dosyć późno i próbowałem nagłośnić to poprzez Facebooka, ale ludzi nie było - żali się Wiesław Bartoszewicz, były przewodniczący rady osiedla Koszyce. 
 
 
Teraz o tym czy na Koszycach, Górnym czy Gładyszewie osiedlowe rady są w ogóle potrzebne, zdecydują konsultacje społeczne. 
 
- Po przeprowadzeniu konsultacji prezydent przedstawi radzie wyniki tej konsultacji i na koniec Rada zdecyduje czy taka jednostka pomocnicza ma funkcjonować czy też nie - mówi Roman Szarzyński, sekretarz Gminy Piła. 
 
Lokalni społecznicy wierzą jednak, że nie wszystko jeszcze stracone. Los rad osiedli leży teraz w rękach samych mieszkańców.  
 
- Zawsze byli razem z nami i trzeba ich jeszcze raz serdecznie zaprosić, aby wzięli udział w konsultacjach, które powinny odbyć się niedługo tzn. za miesiąc lub dwa, po sesji Rady Miasta Piły, która odbędzie się 30 listopada - mówi Wiktor Kiprowski, przewodniczący zarządu osiedla Górne. 
 
Jeśli wynik konsultacji będzie pozytywny to ponownie odbędzie się procedura zgłaszania kandydatów i wybory. Jeśli nie to Górne, Koszyce i Gładyszewo na dobre, utracą swoje rady osiedli, tak jak przed wieloma laty Jadwiżyn, Śródmieście oraz Zamoście.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group