Wyjątkowa makieta kościoła świętych Janów

02.10.2021   Autor: Artur Maras
---341
Makieta kościoła św. Janów odsłonięta. Odlew z brązu stanął na bulwarach Châtellerault za hotelem Gromada. Świątynia przez ponad trzy wieki była symbolem polskości Piły. To także miejsce chrztu Stanisława Staszica.  
 
- Jesteśmy w miejscu szczególnym, bo miejsce, które w pamięci mieszkańców jest jeszcze bardzo żywe. Służyło mieszkańcom i w tych radosnych i w tych smutnych momentach, zaczynając od ślubów i chrzcin. Był tu ochrzczony Stanisław Staszic. Odbywały się też pożegnania mieszkańców naszego miasta - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. 

Budowa murowanego kościoła przy obecnej al. Piastów, rozpoczęła się w pierwszej połowie XVII wieku. Świątynia powstawała obok drewnianego kościoła z czasów piastowskich. Początkowo sakralna budowla otrzymała patronat Najświętszej Maryi Panny oraz Jana Chrzciciela. Dopiero w XVIII wieku na ołtarzu pojawiły się dwie figury: Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty i wówczas kościół otrzymał nowych patronów - św. Janów.  

 
Świątynia spłonęła w trakcie ostatniego dnia walk o Piłę, czyli 14 lutego 1945 roku. Ostatecznie w grudniu 1975 wojskowi saperzy wyburzyli ruiny kościoła. Makieta przypominająca ten obiekt została sfinansowana przez miasto, bo została wybrana podczas głosowania w budżecie obywatelskim. Wykonał ją Paweł Spyrczyński - artysta plastyk z lubelszczyzny. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group