Wraca rynek pracownika. W tych branżach znajdziesz zatrudnienie

09.09.2021   Autor: News4Media
1402---660
Sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tę sprzed pandemii. Firmy chcą zatrudniać, ale niska stopa bezrobocia sprawia, że o dobrego pracownika znów jest trudno.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej podało właśnie, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procent. W porównaniu ze stanem z końca lipca 2021 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się o 13,1 tys. osób, czyli o 1,3 procent. Analitycy nie mają wątpliwości, że stan krajowego rynku zatrudnienia już przypomina dobry 2019 rok, czyli czas przed nadejściem koronawirusa. Dobry - trzeba zaznaczyć - dla pracowników, a niekoniecznie dla pracodawców.

W raporcie Grant Thornton i Element przeanalizowano zawartość aż 50 największych portali rekrutacyjnych i płynie z tego wniosek, że potrzeba ludzi do pracy. W sierpniu tego roku opublikowano prawie 318 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o jedną trzecią więcej niż przed w tym samym czasie rok temu. Najwięcej anonsów pochodzi z Warszawy i Krakowa. Najmniej z Poznania i Łodzi. „Wraz z nasilaniem się popytu na pracowników w ostatnich miesiącach poprawiła się atrakcyjność ofert pracy. (..) Jednocześnie jednak pracodawcy nie obniżają wymagań stawianych pracownikom, a wręcz lekko zwiększają liczbę stawianych warunków.” - dodają autorzy raportu.

Tysiące miejsc
Dodatkowo sprawdziliśmy dane Wojewódzkich Urzędów Pracy i wynika z nich, że nawet w regionach, gdzie zwyczajowo stopa bezrobocia jest najwyższa w Polsce, ofert pracy jest bardzo dużo. W województwie lubelskim w rejestrach znajduje się ponad 1,1 tys. ogłoszeń, na Podkarpaciu jest ich przeszło 1,5 tysiąca, a w regionie warmińsko-mazurskim ok. 1,6 tys. W całym kraju, tylko w urzędach pracy, czeka ponad 27,6 tysięcy wakatów. Sytuacja jest zmienna w zależności od regionu i jego kondycji przemysłowej. Niezależnie jednak trwający boom mieszkaniowy sprawił, że rynek bardzo potrzebuje budowlańców. Najbardziej poszukiwani obecnie to specjaliści to:
    • wykończeniowcy,
    • murarze,
    • zbrojarze,
    • cieśle,
    • dekarze,
    • instalatorzy wod-kan-gaz.
Z danych Grant Thornton wynika także, że najwięcej ofert pracy przybyło w takich branżach jak: zarządzanie ludźmi (o 70 proc. ofert więcej niż w sierpniu 2020 roku), IT (48 proc.). Mniejszym zainteresowaniem cieszą się zawody medyczne i usługi finansowe, ale i w ich przypadku zauważalny jest kilkunastoprocentowy wzrost. Duże znaczenie na rynek ma silny rozwój branży magazynowej. Same Urzędy Pracy mają w swojej ofercie 3,8 tysiąca wakatów w tym sektorze. Na zatrudnienie mogą liczyć także kierowcy (również z kategorią B), bo aktualnych jest ponad 3,6 tys. ofert w całym kraju.

Jak wskazuje najnowsze badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego – tylko 6 procent firm planuje zwolnienia, a 16 procent przewiduje zwiększenie zatrudnienia. To prognozy największych przedsiębiorstw, a branże w których ma przybywać miejsc pracy, to głównie transport, spedycja i logistyka oraz budownictwo.

fot.: iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group