Justyna Franieczek piątą zawodniczką Igrzysk Paraolimpijskich

31.08.2021   Autor: Redakcja
142---34
Justyna Franieczek zajęła 5. miejsce w finałowym biegu na 400 metrów podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Debiutująca na Igrzyskach Paraolimpijskich zawodniczka Gwardii Piła, trenująca pod okiem Romana Marciniaka, we wtorkowych eliminacjach była trzecia, z czasem 59.50 sek. We wtorkowym finale poprawiła swoje osiągnięcie, notując rezultat 59,14 sek. Ten wynik dał jej piąte miejsce. Do olimpijskiego medalu zabrakło ponad 1,5 sekundy. Wygrała Amerykanka Breanna Clark, bijąc rekord świata (55,18 sek.). Za nią finiszowała Ukrainka Julia Shuliar (56,18 sek.). Na ostatnim stopniu podium stanęła Brazylijka Felix Barbosa da Silva, uzyskując swój najlepszy czas w karierze (57,43 sek.)
Justyna Franieczek występuje w paraolimpiadzie ze względu na wrodzoną niepełnosprawność intelektualną oraz nabytą ruchową. W 2011 roku uczestniczyła w tragicznym wypadku samochodowym, w którym doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu. Dzięki determinacji i systematycznej pracy udało jej się pokonać skutki tamtego zdarzenia. Paralekkoatletka wygrała też walkę z chorobą nowotworową. Jest tegoroczną mistrzynią świata w biegu na 400 m i w sztafecie 4x100 m. Dwa złote medale zdobyła podczas mistrzostw świata Virtus 2021.