Motyka z poroża jelenia z epoki kamienia w Gwdzie

10.08.2021   Autor: AK
---251
Motyka z epoki kamienia oraz dzban prawdopodobnie z XIX wieku – to kolejne znaleziska archeologiczne, na jakie natrafiono w Gwdzie. Tym razem odkrycia dokonał strażak płetwonurek.  
 
- Świetnie zachowana motyka z poroża jelenia wykonana na pewno w epoce kamienia, najprawdopodobniej w okresie mezolitu, czyli w szerokich granicach obejmujących schyłek 10 tysiąclecia p.n.e. do połowy 6 tysiąclecia p.n.e. - tak to obecnie możemy datować. Jest to motyka, która była długo użytkowana - mówi dr Jarosław Rola, archeolog Muzeum Okręgowego w Pile.  
 
Bo widać na niej ślady wielokrotnego ostrzenia. Dodatkowo z dnia rzeki podniesiono świetnie zachowany nowożytny dzban gliniany. Archeolog jest przekonany, że pilska rzeka kryje jeszcze wiele skarbów. Szybki nurt co chwile wypłukuje nowe artefakty.  
Przypomnijmy: w połowie lipca w Gwdzie znaleziono także nowożytny dzban oraz gliniany kubek sprzed dwóch tysięcy lat. To wypłukane pozostałości po cmentarzysku sięgającego epoki brązu, przez późniejszą epokę żelaza do okresu przedrzymskiego.  

fot. Muzeum Okręgowe w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group