Sierpień w ogrodzie. Jak przyciąć, co zebrać, kiedy wykopać?

06.08.2021   Autor: News4Media
1607---607
Ogrodnika czekają kolejne zbiory owoców i warzyw, ale musi się też napracować przy pielęgnacji roślin. Oto kilka wskazówek, jakie prace należy wykonać w sierpniu w ogrodzie. A zajęć jest sporo.

Pewne zabiegi, jak wie nawet początkujący ogrodnik, wykonuje się stale w okresie od wiosny do jesieni. To oczywiście strzyżenie i podlewanie trawnika, czyszczenie oczka wodnego, odchwaszczania rabat. Jest jednak spory katalog prac, które trzeba wykonać konkretnie w sierpniu. Jeżeli chodzi o rośliny ozdobne, to należy usunąć przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. To ważne zwłaszcza w przypadku gatunków, które w tym roku zakwitną jeszcze raz. To też dobry czas na sadzenie drzew i krzewów. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie było za sucho, a dzień nie był upalny.

Jeżeli ktoś ma na swoim podwórku lub działce piwonie, to pod koniec miesiąca może już podzielić karpy. - Czas na to jest do połowy września. Rośliny trzeba posadzić na głębokości około 5-7 centymetrów i koniecznie trzeba mocno podlać sadzonki – podpowiada Mariusz Jankowski z jednej z firm zajmujących się projektowaniem i utrzymaniem ogrodów.

Także pod koniec sierpnia należy posadzić wiosenne kwiaty cebulkowe. To np. szachownica cesarska, krokusy. Przebiśniegi czy lilia biała. Chcąc zabezpieczyć cebulki przed uszkodzeniem przez szkodniki, można umieścić je w ażurowych koszyczkach. Jeżeli ktoś myśli o nawożeniu, to może już teraz zastosować środki przeznaczone na okres jesienny.

Czas na zbiory
W tym miesiącu spokojnie można już zbierać marchew, cebulę czy czosnek. Na liście znajdują się jeszcze: papryka, bakłażan, pomidory, fasolka szparagowa, maliny i ziemniaki. W przypadku tych ostatnich, znakiem do wykopania warzyw są żółknące liście. Powoli kończy się czas ziół, zatem to jest ten moment, aby je ściąć i zasuszyć. Od pewnego czasu można już zrywać gruszki i jabłka i nie należy tego odkładać na później, bo za dużo owoców na gałęziach może skutkować ich złamaniem. Jeżeli owoce powinny jeszcze pozostać na drzewie, to trzeba zamontować podpórki.
- Trochę pracy wymagają teraz orzechy włoskie i winorośle – dodaje Janowski. - Te pierwsze trzeba sanitarnie przyciąć, a z winorośli usunąć część liści. Te największe zacieniają owoce i mogą nie dojrzewać równomiernie – podpowiada i dodaje, że sierpień to też czas na wysianie warzyw poplonowych, które będzie można zebrać jesienią. To np. szpinak, sałata masłowa, kapusta pekińska, szczaw i rzodkiew.

Kwestia nawozu
Jeszcze słowo o pielęgnacji trawnika. W połowie sierpnia można już sięgnąć po nawóz jesienny. Takie produkty charakteryzują się niską zawartością azotu (albo w ogóle nie ma go w składzie), a to ważne bo akurat ten pierwiastek pobudza rośliny do wzrostu. Zadaniem nawozów jesiennych jest opóźnienie rozwoju i mają pomóc przejść w stan spoczynku. Zawarty w tych specyfikach fosfor i potas ułatwiają także przetrwanie chłodów.

fot.: iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group