Terytorialsi pod Piłą rozpoczęli szkolenie

26.07.2021   Autor: Redakcja
551---23
Pełen stan dolaszewskiego batalionu odbył ćwiczenia rotacyjne w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. To już drugie ćwiczenia rotacyjne w nowym pododdziale 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Równo o 7:30, w sobotę, przed bramą koszar przy ulicy Topolowej 11, stawiło się kolejnych 70 żołnierzy, by odbyć szkolenie w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Instruktorzy postanowili podzielić ćwiczenia na dwie grupy szkoleniowe. Pierwsza z nich, ukończyła rotację w ubiegłym tygodniu.

W ciągu dwóch dni, przełożeni sprawdzili, jak nowi żołnierze radzą sobie z orientacją w terenie. W tym celu terytorialsi wyposażeni w mapy i busole, musieli wykonać marsz na orientację oraz zameldować osiągnięcie wskazanych punktów. Kolejna umiejętność, z której byli oceniani żołnierze to m.in. zakładanie stazy, udzielanie pierwszej pomocy i ewakuacja rannego z pola walki. Zadania odbywały się w oparciu o przykoszarowy plac ćwiczeń w Dolaszewie. Żołnierze zostali także sprawdzeni pod kątem wydolności. Formą sprawdzianu był trening cross-fit.
Aktualnie w 122 batalionie lekkiej piechoty służy blisko 200 żołnierzy. Nowi ochotnicy z Ziemi Pilskiej mogą wciąż wstępować w jego szeregi. Stałym rejonem odpowiedzialności nowego pododdziału jest północna część Wielkopolski. Chętni już teraz mogą skontaktować się za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl z żołnierzem-headhunterem, który pomoże im rozpocząć procedurę.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi batalionu? Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastkę”), które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową. Dla kandydatów, którzy mają przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze („ósemka”). Ochotnik musi być pełnoletni.

Najbliższa okazja, by sprawdzić się w mundurze już 27. sierpnia, podczas drugiej w tym roku edycji „Wakacji z WOT”.

opr. ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska 
fot. DWOT

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group