Wakacje to czas żniw dla złodziei

30.06.2021   Autor: Artur Maras
1291---263
Lipiec i sierpień to czas wakacyjnych wyjazdów. To z kolei świetna okazja dla złodziei. Łupem włamywaczy padają nie tylko cenne przedmioty w mieszkaniach, ale także wyposażenie altan na ogródkach działkowych. 
 
Wakacje to nie tylko czas wyjazdów i błogiego wypoczynku ale także żniwa dla złodziei. Szczególnie interesują ich altany na działkach. 

- Powybijali nam okna, szyby. Pozakładałem kraty. Nawet te słupki chcieli na złom wytargać, ale one są zabetonowane - mówią działkowcy. 

Włamywacze potrafią ukraść wszystko, począwszy od klamek, okien i drzwi a kończąc na wyposażeniu altan czy wodomierzach. Pilscy dzielnicowi ruszyli w teren z akcją prewencyjną. Dzisiaj rozdawali: - Ulotki informacyjne z numerem telefonu bezpośrednio do Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz przekazujemy dodatkowe zabezpieczenia, które mają służyć do domków, bądź szopek, w których ludzie trzymają cenne dla nich rzeczy - tłumaczy mł. asp. Agnieszka Nalewajko, dzielnicowa z KPP w Pile. 

Cenne także dla złodziei. Mundurowi apelują, aby nie przechowywać na działkach wartościowych rzeczy, nie wpuszczać na teren posesji nieznajomych i mieć na widoku w trakcie prac takie przedmioty jak torebki czy portfele.   
 
- W sezonie letnim widać rzeczywiście jak wzrasta liczba przestępstw związanych z włamaniami czy kradzieżami. Są one widoczne nie tylko na działkach bo wiadomo, że sezon letni czyli działkowicze siedzą tutaj za dnia, natomiast ich domy są wtedy praktycznie puste - przestrzega sierż. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji. 
 
Z czego także chętnie korzystają włamywacze. I tutaj nawet najlepszy zamek może jednak nie wystarczyć.   
 
- Najlepszym zabezpieczeniem są sąsiedzi. Ktoś zawsze jest - zapewniają działkowcy. 

 
Dlatego mundurowi przekonują, że warto aby o dłuższej nieobecności poinformować rodzinę lub zaufanych sąsiadów.   
 
- Tak aby mogli oni doglądać naszych nieruchomości, zwłaszcza ogrodów działkowych, altan a przede wszystkim mieszkań garaży, czy domów - dodaje policjant. 

Rozwiązaniem może być także montaż monitoringu. Włamania i kradzieże to nie jedyne zagrożenie.  

- Co roku notujemy kilka pożarów na ternie ogrodów działkowych. Altanki najczęściej są zbudowane z drewna, albo jest tam dużo drewnianego wystroju i te pożary są najczęściej bardzo szybkie - wyjaśnia st. kpt. Paweł Kamiński, rzecznik prasowy PSP w Pile. 

Gdzie straż nie jest już w stanie nikogo uratować. Tak jak w pożarze altany z początku czerwca na ROD Kalinka pod, gdzie zginęły dwie osoby. Strażacy apelują nie tylko o ostrożność i pilnowanie ognisk i grilli, ale także o zakup czujek dymu.  
 
- Które bardzo głośno i bardzo szybko ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem jeżeli taki wystąpi - dodaje strażak. 

Zakup takiej czujki to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group