Dokumenty z XVIII wieku trafiły do chodzieskiego muzeum

26.05.2021   Autor: Mateusz Manthai
---

Blisko 300-letnie dokumenty trafiły do muzeum przy chodzieskiej bibliotece publicznej. Za kilka tygodni eksponaty będą udostępnione zwiedzającym.


-Te dwa dokumenty są dokumentami bardzo ważnymi dla nas i całego miasta, ponieważ pochodzą z XVIII wieku. Pierwszy dokument to oryginał nadania prawa bractwu strzeleckiemu przez ówczesnego właściciela miasta Karola Grudzińskiego. To jest rok 1754. drugim z tych dokumentów jest dokument, tylko lekko młodszy, bo to jest rok 1755. jest to pierwszy protokolarz tego bractwa - powiedział regionalista Tadeusz Matraszek. 

 

Chodzieskie Bractwo Strzeleckie, na przełomie XVIII i XIX wieku tworzyło organizację o charakterze militarnym. Członkowie w razie niebezpieczeństwa mieli wspomagać mieszkańców miasta. Dokumenty Miejskiej Bibliotece Publicznej przekazała pani Sylwia Silska, honorowa członkini Bractwa. Te w ukryciu przetrwały wojnę i okres PRL-u. Cenne druki będą teraz badane pod względem naukowym. Za kilka miesięcy okaże się, czy dokumenty zawierają informacje, które do tej pory były nieznane.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group