Czas na zmianę pracy? W tych spółkach zarabia się najwięcej

19.05.2021   Autor: News4Media
962---178
Najwięcej zarabia się w firmach gamingowych. Nawet 18 tysięcy złotych miesięcznie na rękę. Dużo płacą swoim pracownikom także spółki państwowe.

Z badań przeprowadzonych przez portal businessinsider.com.pl w 58 największych spółkach giełdowych wynika, że największe budżety na wynagrodzenia dla swoich pracowników mają firmy gamingowe. Dokładnie CD Projekt i PCF Group. Średnia zarobków w tej pierwszej wynosi 18 tys. zł miesięcznie na rękę. Jak przypominają dziennikarze portalu, rekordowe pensje w tej spółce to efekt sukcesu finansowego, jaki przyniosła jej gra Cyberpunk 2077 oraz wysokich premii wypłaconych z tego tytułu. Ubiegłoroczne przychody grupy CD Projekt były bowiem rekordowe i wyniosły 2,1 mld zł.

Pracownicy zatrudnieni w PCF Group otrzymują średnio 13,4 tys. złotych miesięcznie na swoje konta. Studio People Can Fly znane jest z gier typu „strzelanki”.

Trzecią najwyższą średnią pensję, sięgająca 12 tys. zł. miesięcznie netto, wypłaca się w spółce Polenergia, zajmującej się energią odnawialną. To firma należąca do Dominiki Kulczyk. Bizneswoman znalazła się na tegorocznej liście najbogatszych ludzi na świecie magazynu „Forbes” (1517. miejsce z majątkiem wycenionym na 2,1 mld dol.).
Wysoko w rankingu znalazły się także firmy państwowe. Są to m.in. KGHM Polska Miedź S.A. (10 215 zł miesięcznie netto), PKN Orlen (8 776 zł miesięcznie netto), PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. (6 700 zł miesięcznie netto) i PZU (6 482 zł miesięcznie netto).

Jak zaznaczono, są to dane z 2020 roku i nie obejmują one płac zarządów, ale uwzględniają kadrę kierowniczą.

Kto płaci najmniej?
Dół tabeli z najniższymi płacami zajmują spółki: LPP (właściciel pięciu marek: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay) oraz Dino Polska. Pracownicy tego pierwszego, czyli przedsiębiorstwa odzieżowego, otrzymywali w ubiegłym roku średnią pensję o wysokości 2003 zł na rękę. Natomiast zatrudnieni w polskiej sieci sklepów spożywczo-przemysłowych dostawali niewiele więcej, niż obecnie wynosi pensja minimalna w naszym kraju, czyli 2369 zł netto.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group