"Nie karać ludzi finansowo, a testować, leczyć i szczepić"

12.04.2021   Autor: Waszym Zdaniem
1187---73
Nie karać ludzi finansowo, ale testować, leczyć i szczepić! – apeluje senator Adam Szejnfeld, który proponuje pilne wprowadzenie, w przypadku pandemii COVID-19, 100% płatności zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby i to przez ZUS, a nie przez pracodawcę. 

Testować, testować, testować oraz izolować. To nasz postulat podnoszony od pierwszych dni pandemii. Żeby jednak tak się stało, trzeba ludzi nie tylko zachęcać, ale i likwidować im bariery, szczególnie ekonomiczne – uważa senator Adam Szejnfeld, który przygotował własny projekty ustawy, mający na celu zwiększenie efektywności testowania oraz izolowania osób w związku z pandemia COVID-19.

100% płatne chorobowe! Nie tylko postuluję to, ale nawet taką ustawę mojego autorstwa uchwalił już Senat. Chodzi o to, aby ludzie nie obawiali się testować, badać, leczyć, gdyż w przypadku uznania ich za chorych tracą na tym 20% wynagrodzenia. Ma to dotyczyć także izolacji i kwarantanny. Niestety, ustawa leży w sejmowej zamrażalce – mówił senator.

Zdaniem parlamentarzysty rząd nie radzi sobie z pandemią, a powinien przede wszystkim testować oraz izolować, tych pacjentów, u których wykryto chorobę. Senator zarzuca rządowi brak jakiejkolwiek strategii walki z pandemią. Jednym z takich przykładów ma być zamieszanie ze skierowaniami na szczepienie czterdziestolatków i pięćdziesięciolatków. Kolejnym szczepienia w Rzeszowie, w którym zbliżają się przedterminowe wybory na prezydenta miasta. -Czy to cud, przypadek, a może znów błąd systemu? Dziwnym trafem w Rzeszowie zbliżają się wybory prezydenta miasta, a jedną z kandydujących osób jest obecna wojewoda, czyli przedstawiciel rządu PiS w terenie.. - kończy senator. 
Oczekujemy zatem od rządu przygotowania wreszcie i przedstawienia strategii walki z pandemią w tym jasnej, przejrzystej, jawnej procedury testowania oraz szczepienia obywateli. Oczekujemy też przygotowania sieci białych szpitali, którzy zajmą się leczeniem ludzi na choroby inne niż COVID oraz systemu rehabilitacji ozdrowieńców, którym nadal będą doskwierały powikłania pochorobowe – powiedział na konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej senator Adam Szejnfeld, który przygotował własny projekty ustawy, mający na celu zwiększenie efektywności testowania oraz izolowania osób w związku z pandemia COVID-19. Przewiduje on płatności 100% chorobowego już od pierwszego dnia choroby na COVID-19, kwarantanny, czy izolacji z tego powodu.

Jesteśmy u szczytu trzeciej fali pandemii. Sytuacja w regionie jest zła. Na terenie Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Lutyckiej mamy 81 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego zajęte są już 73 łóżka. Zapełniły się one w 3 dni. Zajętych jest też 7 na 8 łóżek respiratorowych. W innych szpitalach sytuacja nie jest lepsza - dodaje wicemarszałek województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek.

Obecnie zdecydowanie dłużej trwa także proces uzyskiwania wsparcia finansowego na sprzęt medyczny niezbędny do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. - Podczas pierwszej fali decyzję w tej sprawie wydawał wojewoda. W tej chwili ścieżka została wydłużona. Wojewoda jedynie opiniuje, a decyduje Ministerstwo Zdrowia. To znacznie wydłuża czas oczekiwania – wyjaśniała wicemarszałek.

opr. Biuro senatora Adama Szejnfelda
fot. poglądowa Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group