"Odkrywanie tożsamości” w pilskim BWA

15.02.2021   Autor: Redakcja
1183---337
Wystawa „Odkrywanie tożsamości” w pilskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wernisaż już w piątek, 19 lutego o godz. 19.00. 

Prezentowane na wystawie prace powstały podczas pleneru malarskiego, który ze względu na pandemię miał charakter zdalny - artyści pracowali w swoich pracowniach, a obrazy powstawały na podstawie materiałów opisowych i fotograficznych dostarczonych przez pilską placówkę.

Dla zdecydowanej większości artystów było to niełatwe zadanie, ponieważ Piła i powiat pilski były im nieznane. Dodatkowo kontekst pleneru i powstających prac miał bardzo głęboką wymowę historyczną i była to nie historia ogólna, nie historia Polski, a pilskiego regionu. Artyści musieli więc najpierw poznać temat. W tym celu organizowano telekonferencje z udziałem m.in. konsultanta historycznego, którym był Roman Chwaliszewski, historyk i regionalista. Artyści pracowali online słuchając opowieści o historii naszych ziem, a Roman Chwaliszewski budował owymi opowieściami klimat, kreślił obrazy w wyobraźni artystów, które potem znalazły odzwierciedlenie na płótnach.

- Założeniem pleneru było artystyczne uchwycenie procesu wspólnotowego „odkrywania tożsamości” na tzw. Ziemiach Odzyskanych, co objawiało się w religii, kulturze, folklorze oraz architektonicznym wyglądzie miasta i okolicznych miejscowości, które miały zdecydowanie niemiecki rys – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.
Prace podczas wernisażu zaprezentują: Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Marek Haładuda (Poznań), Izabela Wolska (Szczecin), Renata Szyrocka (Nicea, Francja), Anna Bochenek (Bydgoszcz), Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) – komisarz pleneru.

Wernisaż będzie dobywał się z udziałem publiczności, jednak ilość osób mogących wejść do galerii zostanie ograniczona. Galeria sugeruje wcześniejszy telefoniczny kontakt w celu rezerwacji miejsca - tel. 67 213 11 82. Wernisaż będzie ponadto transmitowany na profilu Galerii na Facebooku. FB/ Biuro Wystaw Artystycznych i usług Plastycznych w Pile.

opr. Edyta Kin, BWA w Pile 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group