Chrzest udzielony przy użyciu formuły "chrzcimy" jest nieważny

12.08.2020   Autor: Redakcja
682---735
Chrzest udzielony przy użyciu niewłaściwej formuły będzie nieważny. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie dotyczące sakramentu chrztu.

Udzielanie sakramentu chrztu przy użyciu słów: "Chrzcimy was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Według Kościoła formuła chrztu brzmi bowiem: "Chrzczę was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". W związku z tym wszystkie chrzty udzielane z użyciem liczby mnogiej czasownika "chrzczę" nie mogą być uznane za ważne.

Co w takiej sytuacji? Chrzest należy powtórzyć. Stanowisko Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary zatwierdził papież Franciszek. 
- Zgodnie z dokumentami Soboru Watykańskiego II "nikt, nawet jeśli jest kapłanem, nie może samodzielnie dodawać, usuwać ani zmieniać czegokolwiek w liturgii". Jak wyjaśnia Kongregacja Nauki Wiary, jest tak dlatego, że kiedy szafarz udziela sakramentu, to tak "naprawdę sam Chrystus chrzci".
"Sakramenty zostały ustanowione przez Jezusa Chrystusa" i "zostały powierzone Kościołowi, aby je strzegł" - oświadczyła kongregacja. I wytłumaczyła, że podczas sakramentu chrztu Kościół "funkcjonuje w istocie jako Ciało, które działa nieodłącznie od swojej Głowy, ponieważ to Chrystus-Głowa działa w ciele kościelnym, zrodzonym przez niego w tajemnicy paschalnej" -
czytamy na portalu Wirtualna Polska. 

Użycie formuły "chrzcimy" oznacza, że w świetle prawa kanonicznego taka osoba nie jest ochrzczona. 

fot. Sławomir Nakoneczny 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group