Premier w Chodzieży. Burmistrz chciał mu wręczyć "rachunek od mieszkańców"

08.07.2020   Autor: Redakcja
1276---399
We wtorek w Chodzieży wizytę złożył premier Mateusz Morawiecki. W jej trakcie burmistrz Jacek Gursz chciał wręczyć szefowi rządu rachunek na kwotę 4 mln 200 tys. złotych. Tyle według burmistrza przez rok musiał dopłacić lokalny samorząd do zmian wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Wcześniej w Obornikach premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami powiatów obornickiego, chodzieskiego, szamotulskiego i wągrowieckiego. Wręczył im symboliczne czeki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z obietnicą dofinansowania na dowolny cel. Na tym spotkaniu zabrakło burmistrza Chodzieży Jacka Gursza.

Panowie mieli okazję się spotkać w Chodzieży, do której szef rządu zawitał później. Wytknął samorządowcowi, że ten nie pojechał do Obornik i nie odebrał czeku. Oprócz tego premier powiedział między innymi. -Wybudujemy trasę S11 bo ona jest dla Polski, dla Wielkopolski, dla Polaków, dla lepszego rozwoju, ona jest po to, żeby Polska rozwijała się równomiernie, również tu w Chodzieży. Premier zaznaczył również, że budowa tej drogi nawet nie istniała w planach rządu Platformy Obywatelskiej. 

Jacek Gursz nie miał sposobności odpowiedzieć na tej samej scenie, na której stał szef rządu (choć udało mu się na nią wejść), więc postawił własną. Przedstawił na niej rachunek na kwotę 4 mln 200 tys. złotych mówiąc o kosztach jakie poniosło miasto w związku z dodatkowymi zadaniami narzucanymi przez rząd. Burmistrz chciał wręczyć rachunek premierowi. Choć w pewnym momencie byli blisko siebie to ostatecznie się nie udało. 
Zdaniem burmistrza rachunek dla premiera to jego odpowiedź na zaproszenie do Obornik. W przypadku Chodzieży wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych miało wynieść niecałe 1 mln złotych. Ta kwota zdaniem burmistrza nie pokryje nawet połowy poniesionych do tej pory strat. Poza tym nie ma jeszcze ustawy, która pozwalałaby na wypłatę jakichkolwiek środków. 

Burmistrz nawiązał również do budowy drogi S11. Wytknął rządzącym brak środków na budowę ronda w okolicy cmentarza w Chodzieży w ciągu drogi krajowej nr 11. Nadto wskazał, że właściciele nieistniejącej już chodzieskiej porcelany wielokrotnie zwracali się do premiera o pomoc, lecz nie jej nie uzyskali. 

Więcej na temat wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Chodzieży oraz rachunku przedstawionego przez burmistrza Jacka Gursza w środowym wydaniu "Informacji" o godz. 18.00.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group