Duda i Trzaskowski w II turze. Odwiedzą też nasz region - VIDEO

29.06.2020   Autor: Mateusz Manthai
1959---339
Andrzej Duda wygrał I turę wyborów prezydenckich. W II turze zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. Oboje w najbliższą środę spotkają się z mieszkańcami naszego regionu.

W niedzielnych wyborach o urząd głowy państwa ubiegało się 11 kandydatów. Wyborcy mieli więc w czym wybierać. Walka toczy się o programy, obietnice i rozliczanie ze zobowiązań. 

Na Dudę oczywiście - to jest prawy człowiek i to, co obiecuje to zrobi. Wiadomo - Trzasnęliśmy. Krzysztof Bosak, żeby lemingi nie rządziły w tym kraju - mówią mieszkańcy Piły. W powiece pilskim wygrał Andrzej Duda zdobywając blisko 36% głosów. Drugi był Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało prawie 35% wyborców. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył jednak miasto. W Pile zagłosowało na niego blisko 42% mieszkańców.

Wynik Rafała Trzaskowskiego w tej pierwszej turze oceniam bardzo dobrze. Prognozowaliśmy, że jeżeli będzie on około 30%, a jest powyżej 30% to jest wynik, który daje bardzo dobry start do drugiej tury - przekonuje Maria Małgorzata Janyska, posłanka, Koalicja Obywatelska. 

Na północy naszego regionu, w powiecie złotowskim, wyniki wyglądają niemal identycznie jak te w powiecie pilskim. Wygrał Andrzej Duda z blisko 39% poparciem. Kolejne miejsce zajął Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 32% wyborców. Dobry wynik uzyskał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, który zdobył 6% głosów, podobnie jak w kraju, co dało mu czwartą pozycję. 

W poprzednich wyborach mieliśmy milion 250 tysięcy osób głosujących na Konfederację. Teraz wszystko wskazuje na to, że mamy kolejne 250 tysięcy nowych sympatyków. To jest małe miasto, które na nas dodatkowo głosuje - cieszy się Adam Urbański z Konfederacji. 

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim wygrywa urzędujący prezydent z 38% poparciem. Rafał Trzaskowski zdobył blisko 32% głosów. Kandydat ludowców otrzymał prawie 3% poparcia, czyli nieco więcej niż w całym kraju. Władysław Kosiniak-Kamysz w tych wyborach odnotował spektakularną porażkę. Jest dopiero piąty. 
Władysław Kosiniak Kamysz, śmiem twierdzić był czarnym koniem w tych wyborach, dopóki kiedy idee związane z tym, co w najbliższym czasie czeka Polskę zostały zastąpione sprawami LGBT - tłumaczy Krzysztof Paszyk, poseł, Polskie Stronnictwo Ludowe. 

W powiecie wałeckim wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski otrzymał 36 i pół % głosów. Urzędujący prezydent otrzymał nieco mniej głosów. Andrzeja Dudę obdarzyło zaufaniem 35 % wyborców. Być może dlatego prezydent zapowiedział, że odwiedzi Wałcz. 

Przed nami dwa tygodnie ciężkiej pracy. Rozmowy z osobami, które popierały tych kandydatów, którzy już odpadli, ale także mobilizacja naszego elektoratu - zapowiada Marcin Porzucek, poseł, Prawo i Sprawiedliwość.  

W powiecie chodzieskim dobrym wynikiem może pochwalić się Szymon Hołownia. Zagłosowało na niego 20% wyborców. Wygrał Rafał Trzaskowski z blisko 36% poparciem. Andrzej Duda uzyskał niemal 33% głosów. Robert Biedroń uzyskał raptem nieco ponad 2% głosów. Podobny wynik uzyskał w całym kraju.

- Największa porażka to Robert Biedroń. Lewica nie wystawiła takiego kandydata, który jest w stanie przyciągnąć swoich wyborców tych trzech partii - mówi dr hab. Szymon Ossowski, politolog z UAM w Poznaniu. 

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Do tego czasu obaj kandydaci będą walczyć o głosy wyborców. W najbliższą środę odwiedzą nasz region. Rafał Trzaskowski spotka się przed 13.00 na placu Wolności z mieszkańcami Wałcza, a przed 17.00 z pilanami na placu Konstytucji 3 Maja. Tego dnia Andrzej Duda odwiedzi prawdopodobnie powiat czarnkowsko-trzcianeckiego i złotowskiego i wałecki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group