2 mln unijnej dotacji na program "Deszczówka"

12.06.2020   Autor: Redakcja
---412
Program o nazwie "Deszczówka" realizuje Urząd Marszałkowski. Nabór wniosków na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej już trwa. Na realizację programu zaplanowano 2 mln zł.
 
Program skierowany jest do samorządów, a celem jego jest promowanie działań zapobiegających negatywnym skutkom suszy poprzez retencjonowanie i odpowiednie wykorzystywanie wody opadowej. Kwota dofinansowania wynosi maksymalnie 70%, jednak nie więcej niż 50 tys. zł.
 
- Samorządowy program ”Deszczówka” daje możliwość zagospodarowania wód opadowych, które bardzo często bezpowrotnie odprowadzane były do gruntu lub cieków i zbiorników wodnych bez wcześniejszego ich zretencjonowania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dostrzegając zachodzące zmiany klimatu i towarzyszące temu skrajne zjawiska pogodowe widzi konieczność realizacji programów łagodzących skutki zachodzących zjawisk - mówi Krzysztof Grabowski,  Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
 
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się m. in.: zakup zbiornika magazynującego wodę, wykonanie usług budowlanych, zakup materiałów budowlanych, wykonanie systemów rozprowadzających wodę i nawadniających wraz ze sterownikami oraz zakup materiałów do wykonania systemów nawadniających.
Wnioski o dofinansowanie wraz załącznikami należy składać do 17 lipca, a więcej szczegółów na stronie Urzędu Marszałkowskiego.  
 
Przypomnijmy, że Województwo Wielkopolskie należy do najbardziej suchych obszarów kraju przy jednoczesnym wysoko rozwiniętym rolnictwie. Kluczowym problemem środowiskowym jest utrzymujący się niedobór wód powierzchniowych i podziemnych prowadzący do suszy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group