23 pożary łąk. Strażacy podejrzewają podpalenia

05.06.2020   Autor: Mateusz Manthai
1209---306
23 pożary łąk odnotowali w tym roku chodziescy strażacy. Płomienie zazwyczaj pojawiają się w tym samym miejscu. Mundurowi nie wykluczają podpaleń.

Płoną łąki nadnoteckie. Ruszyło wypalanie traw na wielką skalę. Według niektórych wypalanie usuwa chwasty i suche rośliny. Inni pożary traw uważają za ekologiczną katastrofę. Łąki to naturalne środowisko bytowania ssaków, owadów, czy gadów. W trawach swoje miejsca lęgowe mają ptaki. Wypalanie suchych polan nie prowadzi, jak się powszechnie uważa, do użyźniania gleby. Wręcz przeciwnie.

Jest to bardzo złe zjawisko. Czyni ono niepowetowane i ogromne straty w środowisku przyrodniczym. Niszczy glebę, niszczy drobne organizmy zwierzęce, a także te większe. Niestety straty są ogromne - przypomina Piotr Leciejewski, prezes okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Pile. Niedawny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego to efekt wypalania trawy. Nie wszystkim zwierzętom udaje się uciec przed ogniem. Przy sprzyjających warunkach wietrznych, płomienie rozprzestrzenia ją się z prędkością 20 km/h. W regionie najczęściej z pożarami łąk i balotów słomy walczą strażacy z Chodzieży. W tym roku do akcji wyjeżdżali już 23 razy.
Każdego roku, w tym samym czasie kilkanaście – kilkadziesiąt wyjazdów to pożary łąk w tamtym rejonie. Szczególnie w gminie Szamocin. Domniemamy, że ktoś robi to świadomie, czyli podpala - mówi mł. kpt. Artur Binkowski, rzecznik prasowy PSP w Chodzieży. 

17 z 23 pożarów łąk miało miejsce w okolicach Lipiej Góry. Policja szuka podpalaczy. 

Apelujemy do osób, które mają jakąkolwiek wiedzę odnośnie ewentualnego sprawcy, bądź samych okoliczności poszczególnych zdarzeń, prosimy o kontakt, czy to telefoniczny, czy mailowy z chodzieską komendą policji - apeluje asp. Karolina Smardz-Dymek, rzecznik prasowa chodzieskiej policji. 

Mundurowi zapewniają anonimowość. Za wskazanie sprawcy podpaleń przewidziana jest nagroda. A podpalacz musi się liczyć z wysoką grzywną, lub nawet z więzieniem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group