Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu! Rząd znosi również inne obostrzenia

27.05.2020   Autor: Redakcja
2640---697
Od soboty 30 maja zniesiony obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej. Oprócz tego zniesione zostaną ograniczenia liczby osób w sklepach, środkach komunikacji publicznej i kościołach. Otwarte będą kina, siłownie i kluby fitness. Dozwolone będą również zgromadzenia publiczne do 150 osób na świeżym powietrzu. 

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 stało się możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwowana jest także sytuacja epidemiczna i monitorowana wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. -Wielkopolskie nie ma tendencji spadkowej, ale tam są tylko pojedyncze ogniska. Te ogniska bardzo sprawnie i szybko zostały opanowane - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski - to oznacza, że transmisji poziomej wirusa (wzajemne zarażenie na ulicy) jest niewiele. Dlatego możemy wprowadzić zniesienie zalecenia noszenia maseczek - dodał. 

Koniec z maseczkami w przestrzeni publicznej od soboty 30 maja
Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba będzie już zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowa się odpowiedni dystans społeczny. Jeżeli ktoś nie jest w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musi zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.

Są jednak miejsca gdzie wciąż trzeba będzie zasłaniać usta i nos. Są to:
- autobusy
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły
- urzędy (jeśli idzie się załatwić jakąś sprawę do urzędu). 

Nie trzeba zakrywać ust i nosa w zakładzie pracy, jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze - gdy zajmie się miejsce przy stole. Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Zniesienie limitów osób w sklepach, kościołach, na targowiskach, poczcie, i w restauracjach - od soboty 30 maja
Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. Aczkolwiek w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików. W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. Dodatkowo w sklepie także obowiązkowa jest dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos. 

Wesela (od 6 czerwca) i zgromadzenia (od 30 maja) do 150 osób
Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Rząd umożliwia również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

W pełni otwarte hotele - od 30 maja

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Kultura, sport, salony masażu i tatuażu, targi - od 6 czerwca
Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
- kina, teatry, opery, balet
- baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
- sauny, solaria, salony masażu i tatuażu

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż rząd poda po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami. Wciąż zamknięte pozostaną kluby i dyskoteki. 

fot. KPRM

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group