Piła 22. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast

06.05.2020   Autor: Redakcja
1926---422
W Pile w 2019 roku doszło do 845 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jej mieszkańców przypada 11,5 zdarzeń drogowych. Najczęściej były one spowodowane nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Na 22. miejscu uplasowała się Piła, gdzie na 1000 jej mieszkańców przypada 11,5 zdarzeń drogowych. Najgorzej w rankingu wypadły Katowice, zajmując ostatnie miejsce, najlepiej natomiast Kędzierzyn-Koźle. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (sewik.pl).

Ile płacili kierowcy z Piły za ubezpieczenie OC?
W 2019 roku na obowiązkową polisę OC mieszkańcy Piły przeznaczali średnio 621 złotych, czyli o 25 zł mniej w porównaniu do średniej wojewódzkiej oraz aż o 184 zł mniej niż kierowcy ze stolicy województwa wielkopolskiego - Poznania. Można więc stwierdzić, że w Pile stawka za ubezpieczenie OC była relatywnie niska. Najdrożej spośród wszystkich ujętych w rankingu miast było we Wrocławiu - średnia cena za OC wyniosła tam aż 939 zł, natomiast najtaniej w Mielcu (średnio 515 zł).

- Osoby zamieszkujące duże miasto, w którym często dochodzi do kolizji i wypadków, płacą zazwyczaj więcej za OC. Warto jednak podkreślić, że na wysokość ceny OC wpływa nie tylko liczba szkód. Nasz raport przedstawia stawki uśrednione. Może więc być tak, że w mieście dla którego wyliczyliśmy niższą średnią cenę mieszka najwięcej kierowców, którzy otrzymują tańsze oferty np. z powodu starszego wieku czy posiadania auta z małą pojemnością silnika - mówi Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Kierowcy z Piły najczęściej nie udzielają pierwszeństwa przejazdu
Najwięcej zdarzeń drogowych w Pile zostało spowodowanych w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu - 258 (30,53% wszystkich zdarzeń). Inne przyczyny wypadków i kolizji w Pile to:
- niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - 147 (17,40%),
- nieprawidłowe cofanie - 93 (11,01%),
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 70 (8,28%),
- nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu - 63 (7,46%).
Dla porównania, kierowcy z Kalisza najwięcej wypadków i kolizji spowodowali w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Do takiego zdarzenia doszło tam 385 razy (21,32%).

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?
W czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie wielkopolskim doszło do 39 622 zdarzeń drogowych. Natomiast najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, lubuskie oraz świętokrzyskie. W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Lista powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

opr. https://rankomat.pl/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group