Asta Video Fest

Wolontariusze szyją maseczki oraz fartuchy

08.04.2020   Autor: Mateusz Manthai
1201---128
Maseczki, rękawice i przyłbice – tego potrzebują polskie szpitale w dobie koronawirusa. Podobnie wygląda sytuacja w regionie. Na deficyt sprzętu cierpią wszystkie lokalne lecznice. Z pomocą przychodzą wolontariusze, którzy własnymi siłami produkują maseczki oraz fartuchy.

Polska walczy z pandemią koronawirusa. Na pierwszej linii walki z chorobą są przedstawiciele służby zdrowia. W szpitalach brakuje jednak sprzętu ochrony indywidualnej, w tym maseczek oraz rękawic. Z pomocą lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom przychodzą wolontariusze. Budzyńska grupa Łowcy Żuków, startująca na co dzień w rajdach zabytkowych samochodów wyposażyła kilka ośrodków w niezbędny do pracy sprzęt.

- Zaczęliśmy od szpitala płucnego w Chodzieży. Tam przekazaliśmy kombinezony. Ponad 100 kombinezonów, przyłbice, rękawice - wymienia Michał Szejner, wolontariusz, grupa Łowcy Żuków.Kolejne dary trafiły do Szpitala Powiatowego w Chodzieży, stacji ratownictwa medycznego w Wągrowcu oraz Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Szpitalom brakuje płynów do dezynfekcji i przyłbic. Te drugie są wręcz towarem deficytowym.
- Cały czas musimy się dobijać, żeby uzupełnić nasze zapasy, żeby na bieżąco ludzie byli zabezpieczeni. W tej chwili każda pomoc jest na wagę złota - przekonuje Krzysztof Szplit, dyrektor Szpitala Powiatowego w Chodzieży. 

Na apel środowiska medycznego odpowiedzieli pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chodzieży. Każdego dnia 12 osób szyje maseczki dla szpitali w mieście. WTZ zaopatrują w maski ochronne firmy, instytucje, a także osoby z chorobami onkologicznymi. Jednak, aby wolontariusze mogli szyć maseczki, potrzebne są materiały..

- Przed naszym warsztatem stoi pojemnik, do którego mogą wrzucać materiały osoby prywatne. Ważne, żeby był to materiał nowy, żeby to był materiał naturalny - prosi Małgorzata Staszewska, kierownik WTZ w Chodzieży.

Oprócz materiałów bawełnianych, do pojemnika można wkładać również tasiemki do wiązania masek, oraz białe nici. Wiele instytucji w regionie podjęło się szycia masek ochronnych dla szpitali. Te powstają między innymi w Pile, Trzciance, Jastrowiu, czy Łobżenicy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group