Głosowanie korespondencyjne. Co przegłosowano w Sejmie i jak ma to wyglądać?

07.04.2020   Autor: Redakcja
1410---249
W poniedziałek wieczorem Sejm zdecydował o przyjęciu ustawy, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie przewidziane jest również w ewentualnej drugiej turze wyborów. Tymi, którzy podpisali się pod projektem ustawy autorstwa posłów PiS byli m.in. posłowie z pilskiego okręgu wyborczego: Krzysztof Czarnecki i Marta Kubiak. Co oznaczają przyjęte przez Sejm regulacje? Szczegóły poniżej. 

Przepisy uchwalone przez Sejm stanowią również, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. W praktyce oznacza to, że wybory mogą odbyć się nie 10 maja, a 17 maja. Za przyjęciem ustawy (wcześniej z trzema poprawkami PiS) głosowało 230 posłów, w tym podpisujący się pod tą inicjatywą ustawodawczą Krzysztof Czarnecki (PiS) oraz Marta Kubiak (PiS), a także Marcin Porzucek (PiS) i Grzegorz Piechowiak (Porozumienie). Przeciw opowiedziało się 226 posłów, w tym z naszego okręgu Maria Małgorzata Janyska (KO), Jakub Rutnicki (KO), Kilion Munyama (KO), Romuald Ajchler (Lewica) oraz Krzysztof Paszyk (PSL). 

Zgodnie z ustawą operator pocztowy, który świadczy usługi powszechne, czyli Poczta Polska, w terminie od siedmiu dni do dnia przeprowadzenia wyborów doręczy pakiet wyborczy bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do spisu wyborców w miejscu swojego aktualnego pobytu, to taki wniosek może być złożony w dniu wejścia w życie ustawy. Czyli np. ktoś zameldowany w Pile, mieszka w Poznaniu, to będzie miał jeden dzień na dopisanie się do spisu wyborców w stolicy Wielkopolski. 
Zgodnie z ustawą, głosowanie w wyborach prezydenckich będzie odbywać się bez przerw w godz. od 6.00 do 20.00. W tych godzinach wyborcy osobiście lub za pośrednictwem innej osoby - będą musieli umieścić kopertę zwrotną w specjalnie przygotowanej do tego celu skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców. Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca wkłada ją do koperty, którą zakleja i następnie kopertę wkłada do koperty zwrotnej z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Oświadczenie zawiera również imię, nazwisko oraz numer PESEL. Jednocześnie bankowi eksperci ostrzegają, że jeżeli skrzynka wyborcza zostanie np. okradziona, to w niepowołane ręce mogą trafić dane potrzebne do wyłudzenia kredytu. 

Koperty z głosami są dostarczane przez pocztę do obwodowej komisji wyborczej. Ustawa stanowi, że istniejące obwodowe komisje wyborcze, powołane na podstawie Kodeksu wyborczego są rozwiązane i powołuje nowe. A jeśli nie ma wystarczającej liczby chętnych do komisji, to komisarz wyborczy je uzupełnia. 

Jednocześnie na czas wyborów Poczta Polska jest zwolniona z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych. Oznacza to, że w czasie wyborów nie będzie dostarczała listów ani paczek

Teraz ustawą zajmie się Senat. 

fot archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group