Asta Video Fest

Nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa!

31.03.2020   Autor: Redakcja
2398---225
Ograniczenie liczby osób w sklepach, specjalne godziny dla seniorów, możliwość wychodzenia z domu wyłącznie pojedynczo - to niektóre nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Większość nowych restrykcji ma obowiązywać od północy. Decyzja o zestawie nowych regulacji związanych z ograniczeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa zapadła we wtorek podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

W sklepie będzie mogło przebywać w danym momencie trzy razy więcej ludzi, niż jest w nim kas. Oznacza to, że jeśli w supermarkecie jest 10 kas, to zakupy będzie mogło robić w danej chwili maksymalnie 30 osób. A jeśli w osiedlowym sklepie jest jedna kasa, to będzie w nim mogło przebywać równocześnie tylko 3 klientów. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne w danym momencie. Przed wejściem do sklepu trzeba będzie założyć rękawiczki ochronne. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki sklep powinien udostępnić takie rękawiczki, ale dobrze byłoby aby klienci mieli je również ze sobą.

Z kolei w urzędach pocztowych limit przebywających w nich osób jest ograniczony do dwóch osób na jedno okienko.

Zaś w przypadku targowisk maksymalnie trzy osoby do jednego straganu. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na targowisku jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

W weekendy będą zamknięte wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Zamknięte zostaną również wszystkie punkty usługowe kosmetyczne i fryzjerskie. Tych usług nie będzie można wykonywać również poza salonami, np. poprzez wizyty domowe. Te punkty usługowe, które pozostają otwarte będą musiały dezynfekować wszystkie miejsca lub urządzenia, z których korzystał klient. Drogerie oraz sklepy spożywcze wciąż pozostają otwarte.

Dodatkowo w sklepach wprowadzone zostaną godziny dla seniorów: będą to dwie godziny od 10.00 do 12.00, kiedy do placówek wpuszczane będą wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. 

Od środy osoba poddane kwarantannie albo będzie poddana izolacji całkowitej, również od rodziny, albo jeśli podany zostanie przez nią adres w Polsce to wszyscy domownicy pod tym adresem zostaną poddani kwarantannie. Osoby objęte kwarantanną będą musiały obowiązkowe zainstalować specjalną aplikację w telefonie. 
Od czwartku 2 kwietnia zamknięte zostaną hotele oraz obiekty noclegowe, z wyjątkiem miejsc wykorzystywanych do kwarantanny, izolacji lub takich, w których przebywają pracownicy, których obecność jest niezbędna ze względu na charakter pracy, np. budowlańcy. 

Również od czwartku przewoźnicy prywatni będą zmuszeni zastosować takie same restrykcje jak w komunikacji publicznej, czyli nie więcej jak połowa miejsc siedzących może być zajęta. 

Odwołane zostaną zabiegi rehabilitacyjne, jeśli nie są konieczne ze względu na stan zdrowia.
 
Zgodnie z innym bardzo ważnym obostrzeniem, z domów będziemy mogli wychodzić wyłącznie pojedynczo. Nawet jeśli np. będziemy szli ulicą z członkami naszej rodziny - będziemy musieli zachować dwumetrowy odstęp. Regulacja ta nie dotyczy oczywiście rodziców z małym, niesamodzielnym dzieckiem do 13. roku życia czy opiekunów osób niepełnosprawnych. Niepełnoletni będą mogli poruszać się w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Dotąd - zgodnie z restrykcjami obowiązującymi od środy 25 marca - mogliśmy przemieszczać się dwójkami, a obostrzenie to nie dotyczyło członków rodzin. 

Od czwartku w zakładach pracy będą również ograniczenia. Odstęp w pomieszczeniach biurowych między pracownikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Pracownicy będą mieli obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących. 

Zamknięte zostaną wszystkie parki, bulwary, deptaki i plaże. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że rekomendacje dotyczące okresu świąt wielkanocnych będą wydanie w późniejszym terminie na podstawie danych epidemicznych. 

Policja otrzymała polecenie bardzo ścisłego egzekwowania wszystkich zakazów i ograniczeń. 

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 51 tys. 419 próbek - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ich 4,8 tys. - podał resort. 49.287 próbek było negatywnych, 2.132 pozytywnych. 

fot. KPRM

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group