Powstała przyszpitalna szkoła rodzenia w Pile

20.02.2020   Autor: Magdalena Lach
1294---255
Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Aby pomóc przejść go jak najbezpieczniej i z pełną świadomością przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile powstała szkoła rodzenia i poradnia laktacyjna. Jest to jedyny szpital w regionie, który zapewnia bezpłatną przyszpitalną szkołę rodzenia.

- Najważniejszy to jest ten poród, te pierwsze chwile z dzieckiem są najbardziej istotne - mówi Klaudia Muszyńska, przyszła mama.

Bo każda młoda mama w tym najważniejszym okresie chce się czuć bezpiecznie, pewnie i komfortowo. 

- Te pacjentki, które zdecydowały się rodzić w naszym szpitalu będą miały pełną opiekę w ciąży, w czasie porodu i po porodzie. Chcemy to robić kompleksowo, żeby te pacjentki czuły się bezpieczne i czuły się zaopiekowane - mówi Katarzyna Pochylska, pielęgniarka oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Specjalistycznego w Pile.Do tej pory było tak, że szpital nie miał kontaktu z pacjentkami przed porodem. Panie przychodziły rodzić bez zaznajomienia się z położnymi i blokiem porodowym. W Polsce kobietami podczas ciąży generalnie opiekuje się położna środowiskowa. Cotygodniowe wizyty domowe przygotowują je do porodu, połogu i opieki nad dzieckiem. Teraz dodatkowo ciężarne chcące rodzić w Pile będą mogły zobaczyć miejsce porodu a także, wziąć udział w zajęciach grupowych.
- Będziemy uczyć i zmniejszać obawy i lęk związany z porodem po to, żeby przystąpić do niego w sposób świadomy i szczęśliwy - zapewnia Patrycja Kolasa, instruktor szkoły rodzenia.

W szpitalu powstała sala do ćwiczeń wyposażona w materace, worki i piłki. Tu ciężarne będą uczyć się m.in. prawidłowej pozycji do porodu i oddychania. Nowe sąsiednie, pomieszczenie służyć ma paniom, które już urodziły. Tam nauczą się prawidłowej techniki karmienia piersią. Młode mamy będą mogły tam przebywać same. Ma to sprzyjać spokojowi i ciszy. Po porodzie pielęgniarka neonatologiczna pomoże rodzicom w opiece nad niemowlęciem. 

- Poruszymy tutaj też zagadnienia związane ze szczepieniami ochronnymi, z badaniami przesiewowymi, które są wykonywane u noworodka, a tych badań jest bardzo dużo - mówi Joanna Sobczak, pielęgniarka neonatologiczna.

Zajęcia w szkole rodzenia będą się odbywać co tydzień. Podczas 8 spotkań z przyszłymi mamami spotka się położna, psycholog, fizjoterapeuta i ginekolog. Szpital zakłada utworzenie dwóch grup po pięć par. Zapisywać się można, dzwoniąc na oddział ginekologiczno-położniczy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group