Znamy datę wyborów prezydenckich

05.02.2020   Autor: Redakcja
203---201
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała informację o dacie wyborów prezydenckich. Pierwsza tura odbędzie się 10 maja, a ewentualna druga tura dwa tygodnie później - 24 maja. 

Jak przekazała Marszałek Sejmu publikacja postanowienia o zarządzeniu wyborów może ukazać się jeszcze dzisiaj, najpóźniej jutro. Oznacza to, że od dnia publikacji wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli oficjalnie rozpocząć kampanię wyborczą. Do tej pory chęć udziału w wyborach prezydenckich zadeklarowali m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i publicysta Szymon Hołownia. Kilka godzin po ogłoszeniu daty wyborów swój udział w walce o reelekcję zapowiedział również dotychczasowy prezydent Andrzej Duda


W wyborach prezydenckich zwycięża ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów. W tej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej niż 50% głosów. 

fot. Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group