Miejska koalicja w Wałczu legnie w gruzach?

08.12.2019   Autor: Michał Kępiński
1339---

Czy to koniec koalicji w Radzie Miasta w Wałczu? Ostatnie głosowania nad projektami uchwał nie potoczyły się po myśli burmistrza. Tak było chociażby w czwartkowe popołudnie gdy chciano podnieść stawkę podatku od nieruchomości. Radni zarzucają włodarzowi brak dialogu i konsekwencji w działaniu.

 

To już kolejny projekt uchwały, który nie znalazł uznania w oczach radnych. Wcześniej nie zgodzono się, chociażby na zaciągnięcie przez miasto kredytu. Teraz przyszedł czas na podatki. Podwyżka dałaby ponad milion złotych dodatkowych środków.


- Nikt nie lubi podnosić podatków i myślę, że wielu radnych schowało głowę w piasek z uwagi na to, że popularność ich jak podatki będą podniesione spada. No niestety miasto musi z czegoś żyć i tutaj trzeba troszeczkę odwagi - mówi Andrzej Ksepko, radny Rady Miasta w Wałczu.

Zdaniem niektórych radnych koalicji rządzącej w mieście burmistrzowi brak odwagi. Świadczyć ma o tym proponowanie wielu projektów uchwał na ostatnią chwilę.
- Rozmowy niby są prowadzone, ale skutek ich jest mierny i to jest takie zadziwiające. Oczekiwaliśmy zupełnie innej współpracy, na innym poziomie i jeżeli burmistrz by przyszedł w październiku i powiedział, że budżet wygląda tak, a nie inaczej, jest kłopot, musimy poszukać źródeł dochodu to pewnie byśmy inaczej rozmawiali - stwierdza Krzysztof Piotrowski, radny Rady Miasta w Wałczu.

W ocenie burmistrza, działania radnych mają na celu zdyskredytowanie jego osoby w oczach mieszkańców.


- Wnioski każdy powinien wyciągnąć sobie indywidualnie. Decyzja rady jest niepodważalna i podjęli ją większością głosów, że jednak są przeciwni podwyższeniu podatków. Co prawda kompletu radnych nie było, niemniej jednak na sesji nadzwyczajnej podjęli decyzje żeby nie podnosić podatków na kolejny rok - ucina Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

Taka decyzja i kolejne przegrane głosowanie stawiają na włosku koalicję w Radzie Miasta. Ta współpraca już od dłuższego czasu nie wygląda najlepiej.


- Widzimy, że troszkę ten kredyt został niewykorzystany, że burmistrz nawet mając na początku prawdziwą większość nie potrafił tego wykorzystać. Dziś głosowania pokazują, że tej większości już prawdopodobnie nie ma - mówi Maciej Goszczyński, radny Rady Miasta w Wałczu. 

I prawdopodobnie po nowym roku zostanie utworzona nowa koalicja, w skład której wejdą radni Prawa i Sprawiedliwości, Alternatywy, Niezależnych i Wspólnego Wałcza.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group