Przed sądami protesty w obronie sędziów

03.12.2019   Autor: Magdalena Lach
763---23
Pod sądami w całej Polsce odbyły się w niedzielny wieczór demonstracje w obronie sędziów. Bezpośrednią przyczyną była sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna. Także w Złotowie protestowano przeciwko łamaniu praworządności.

Powodem demonstracji były represje, które spotkały sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna za próbę wykonania wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Sędziemu cofnięto najpierw delegację do Sądu Okręgowego, następnie w Sądzie Rejonowym został zawieszony. W piątek wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Przypadek tego i innych sędziów wywołał oburzenie wśród części społeczeństwa i skłonił organizatorów do zwołania akcji solidarnościowej.

- W celu poparcia sędziów tych niepokornych, którzy umieją przeciwstawić się obozowi rządzącemu, którzy są prześladowani, którzy są poddawani do izby dyscyplinarnej, którzy są nieugięci. I chcemy powiedzieć tymi naszymi protestami dzisiaj, żeby się nie bali - mówi Katarzyna Józefowska, organizatorka protestu.


Zgromadzeni swoją postawą chcą zaapelować do władzy o zmiany w systemie sądownictwa. Nawołują też sędziów do pozostania niezależnymi. Domagają się m.in. tego, by wstrzymywali się od opiniowania kandydatur KRS. Zwracają też uwagę na chaos prawny, jaki obecnie panuje w kraju.

- Jest potrzebna zmiana systemu na być może inną nazwę, ale z przywróceniem działalności takiego organu, jaki miał Trybunał Konstytucyjny przed 2015 rokiem, przed dojściem obecnych rządzących do władzy - przekonuje dr Paweł Owsianny, współorganizator protestu.

Pod złotowskim sądem zebrało się pond 50 osób. Akcja miała charakter obywatelski. Zgromadzeni wysłuchali preambuły Konstytucji, przemówień organizatorów oraz odśpiewali hymn Polski.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group