Eksperci i pracodawcy pozytywnie o Pracowniczych Planach Kapitałowych

12.11.2019   Autor: Redakcja
1610---203
Wielu Polaków stoi jeszcze przed decyzją dotyczącą uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, które zapewnią im dodatkowe oszczędności na emeryturze. Część z nich zastanawia się, czy udział w programie rzeczywiście okaże się dla nich korzystny. Natomiast wśród pracodawców i ekspertów dominuje przekonanie, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

- Jeśli system PPK nie będzie zmieniany i psuty, to warto się do niego zapisać; PPK mogą być sukcesem rządu - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista i były wicepremier. - Z ekonomicznego punktu widzenia wszystkim musi zależeć, by zwiększać skłonność do oszczędzania. To sprawa strategiczna i dla polskiej gospodarki, i dla ludzi. Długość życia wydłuża się – podkreślił. Według prof. Kołodko, „jeśli będziemy do PPK zachęcać, to się przewali masa krytyczna i będzie sukces, bo to też zależy od skali przedsięwzięcia". 

- Dla kogoś, kto uważa, że powinien oszczędzać na emeryturę, ale nie bardzo mu się to udaje, Pracownicze Plany Kapitałowe to szansa, żeby się zmobilizować - stwierdził dr Wojciech Świder, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w wypowiedzi dla „Głosu Wielkopolskiego”. - Ten system jest naprawdę dobrze pomyślany. Ubytku kwoty, która zostanie przekazana na PPK, się nie poczuje, a w perspektywie lat pracy można w ten sposób zgromadzić istotne sumy – zaznaczył ekspert.

- Wydaje się, że to najlepszy sposób zabezpieczenia emerytur. Szczególnie dotyczy to osób mniej zamożnych, ponieważ nominalne dopłaty państwa wynoszą 240 zł – to zwłaszcza dla nich ma duże znaczenie – ocenił PPK w rozmowie z PAP Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. - Program PPK umożliwi zamianę naszych oszczędności emerytalnych na inwestycje, umożliwi korzystanie ze wzrostu gospodarczego. (...) Wszyscy powinniśmy się włączyć w promowanie PPK, bo to jest szansa na dodatkową emeryturę w przyszłości, której nie powinniśmy zmarnować. Przy obecnej, wciąż słabej sytuacji demograficznej, sama emerytura z ZUS nam nie wystarczy. Musimy sami zatroszczyć się częściowo o naszą przyszłość - podkreślił Dietl.
Jako pierwsze do systemu wchodzą firmy zatrudniające, co najmniej 250 osób w tej grupie znajduje się Emitel, wiodący operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.

- Do wdrożenia PPK podeszliśmy na poważnie. Od początku roku prowadziliśmy szeroką komunikację: biuro HR przygotowało specjalną stronę w Intranecie, uruchomiona została skrzynka e-mail na wypadek pytań od pracowników. Ponadto do wyboru samej instytucji do zarządzania funduszami zaprosiliśmy przedstawicieli związków zawodowych, a o postępach i wynikach informowaliśmy wszystkich pracowników – wyjaśnia PAP Andrzej Kozłowski, prezes firmy Emitel.

- Na początku widać było wyraźnie, że wielu pracowników nie rozumie założeń albo nie posiada wystarczającej wiedzy na temat PPK. Ci świadomi mieli natomiast spore obawy, że PPK podzielą losy OFE – stwierdził Kozłowski. - Pod koniec października podsumowaliśmy stan PPK w naszej firmie. Zaczynamy z wysokim odsetkiem pracowników, którzy zdecydowali się uczestniczyć w programie – aż 70%. To oznacza, że wśród pracowników Emitel program ma na starcie silny kredyt zaufania. Myślę, że dobrze przemyślana, otwarta komunikacja wewnętrzna odegrała ważną rolę – uzupełnił prezes Emitel-u.

- Spoczywa na nas szczególny obowiązek związany z realizacją tego programu, który w przyszłości ma zabezpieczyć godne emerytury naszych pracowników – podkreślił w komunikacie dla PAP Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej, która jest jednym z największych pracodawców w kraju. Dodał, że „PPK to bezpieczny i efektywny plan inwestowania, który dzięki systematycznym wpłatom, wsparciu pracodawcy i państwa umożliwi zgromadzenie oszczędności tym, którzy myślą o przyszłości".

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group