Cukierek albo psiukus - dziś Halloween

31.10.2019   Autor: Redakcja

Halloween to amerykańskie święto duchów, które zyskało wielu sympatyków na całym świecie. W Polsce również ma duże grono zwolenników, jednak wzbudza też ogromne kontrowersje.

Halloween wypada właśnie w czwartek, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Najprawdopodobniej nazwa Halloween jest skrótem od "All Hallows' Eve" co oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

Geneza święta do tej pory nie jest znana, jednak większość historyków uważa, że zwyczaje halloween'owe zaczerpnięte zostały z pogańskich świąt końca jesieni i początku zimy. W krajach nordyckich wierzono, że w tym czasie świat żywych i umarłych się przenika, a duchy zaczynają nawiedzać ludzi. Aby je odgonić palono ogniska i przebierano się w maski.

Podobnie obchodzony jest najbardziej popularny zwyczaj w czasie Halloween, czyli zabawa cukierek albo psikus. Dzieci przebrane w stroje duchów, wampirów, lub swoich ulubionych postaci odwiedzają mieszkania i domy, w zamian otrzymując cukierki. Jeśli nie dostaną słodkości, to mogą sprawić takiej osobie psikus.

Halloween'owe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W święto Halloween dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach.

W Polsce Halloween od lat budzi kontrowersje. Duchowni zwracają uwagę na to, że może odciągać ono od wiary i nieść zagrożenie "wielkiej duchowej szkody". Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana. Z tegoż powodu Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem Szatana. Inni zwracają uwagę, że przepuszczona przez amerykański filtr forma Halloween stała się czysto komercyjna.

Jako katolicką alternatywę dla Halloween proponuje się "Korowody świętych".

A czy Wy obchodzicie Halloween? Zagłosujcie w naszej sondzie na stronie głównej portalu asta24.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group