Asta Video Fest

Sanktuarium w Skrzatuszu będzie bazyliką. W niedzielę uroczystość z udziałem Prymasa

14.09.2019   Autor: Mateusz Manthai
596---103

Sanktuarium Maryjne w Skrzatuszu zostanie podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. W najbliższą niedzielę odbędą się główne uroczystości pod przewodnictwem Prymasa Polski.

Do tej pory w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej były 2 bazyliki. W Koszalinie i w Kołobrzegu. Teraz dołączy do nich kolejna. Papież Franciszek zaakceptował prośbę biskupa Dajczaka i podniósł rangę skrzatuskiej świątyni.

Kiedy Skrzatusz zaczął już istnieć inaczej, po tych wszystkich remontach, po tych rzeczach materialnych, które trzeba było wykonać i on rzeczywiście zaczynał się coraz bardziej wpisywać w życie, wtedy rozmawialiśmy, że trzeba by ten kościół jakoś jeszcze wyakcentować. Jakoś go podnieść w jego godności. Zaznaczyć, że jest on ważniejszy od wszystkich innych, które są dookoła, i które są w diecezji - mówi bp. Edward Dajczak – biskup koszalińsko-kołobrzeski

Walory historyczne, zabytkowe i liturgiczne zadecydowały o nadaniu świątyni godności bazyliki mniejszej. Wniosek, który został wysłany do Watykanu liczył kilkanaście stron. Proces przyznawania tytułu trwał pół roku. 
 

Teraz zabieramy się do przygotowania tego ołtarza na uroczystość. Będzie to jednorazowa inwestycja, ale ponieważ moment jest ważny, chcemy aby było to godnie przygotowane. Ostatnie dwa tygodnie to czas biegania nad tym, by wszyscy goście czuli się tutaj dobrze, i by ta uroczystość była mocno zaznaczona - zapowiada ks. Wacław Grądalski – proboszcz i kustosz sanktuarium w Skrzatuszu
 

W sobotę odbędą się Diecezjalne Spotkania Młodych, które będą wstępem do głównych uroczystości. W niedzielę podczas mszy świętej o godzinie 12 Prymas Polski abp. Wojciech Polak nada skrzatuskiej świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Relację z tego wydarzenia na antenie TV ASTA.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group