Drugi dom dla osób niepełnosprawnych

16.03.2019   Autor: Michał Kępiński
---

Zakład Aktywności Zawodowej powstał w Wałczu. Na stworzenie i wyposażenie ośrodka powiat wałecki otrzymał prawie siedem milionów złotych dofinansowania z funduszy europejskich. Zatrudnienie w zakładzie znalazło 54 osób niepełnosprawnych.

Pan Przemysław Skuza od czterech lat jest osobą niepełnosprawną. W Zakładzie Aktywności Zawodowej znalazł swój drugi dom. To tu realizuje swoje pasje i rozwija zainteresowania. W końcu czuje się potrzebny.

My jako osoby niepełnosprawne jesteśmy docenieni tutaj. Kiedyś było tak, że osoby niepełnosprawne to nic nie mogą zrobić, a my sobie dajemy radę i to jest najważniejsze w życiu i to jest motywacja, że my jesteśmy potrzebni.

Pani Beata Sobolewska pracuje w pracowni krawiectwa. Szyje poduszki, torby, ubrania. W Zakładzie Aktywności Zawodowej poznała także wielu przyjaciół.

- Jestem pomiędzy ludźmi. Sporo lat siedziałam w domu i teraz mogę wyjść do ludzi i jest to też takie spełnienie życiowe. Człowiek się realizuje.

Tak jak pozostałe osoby w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Łącznie w ośrodku pracę znalazło prawie 60 kobiet i mężczyzn ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością.

Nie są tylko osobami, które oczekują na pomoc, ale one same świadczą pomoc czy usługę drugiemu człowiekowi i to jest bardzo ważne, a ileż w tym widać radości, że coś mogą zrealizować, zrobić i tę usługę sprzedać - mówi Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Działalność otwartego w piątek Zakładu Aktywności Zawodowej skupi się przede wszystkim na usługach pralniczych, gastronomicznych, renowacji mebli czy pielęgnacji terenów zielonych.

Podchodzą do tego bardzo obowiązkowo. Tereny zielone które zrobiliśmy pierwsze, to pani ze starostwa, która nam to zleciła była zachwycona umiejętnościami. Trzeba zaznaczyć, że te umiejętności mają nasi instruktorzy, to oni tak naprawdę pilnują tego, żeby było to wykonane bardzo dobrze - zapewnia Jolanta Pawlus, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałczu.

Samej inwestycji pilnowali pracownicy starostwa. Włożyli w to dużo zaangażowania, a czas spędzony z osobami niepełnosprawnymi pozwolił im się ze sobą zżyć.

Największym podziękowaniem jest radość tych osób niepełnosprawnych, ich zaangażowanie w pracę. My jesteśmy z nimi bardzo często i widzimy jak to co robią, to co wykonują zlecenia, jak im się uśmiechy malują na twarzy - mówi Kamila Sobczak, naczelnik wydziału inwestycji, zamówień publicznych i funduszy pomocowych w wałeckim starostwie.

Inwestycja nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie funduszy europejskich. Powiat na wybudowanie Zakładu Aktywności Zawodowej pozyskał prawie siedem milionów złotych. Obiekt został nominowany w konkursie TOP Inwestycje Komunalne 2019 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group