Stara oczyszczalnia ścieków doczeka się modernizacji

06.02.2019   Autor: Redakcja
---

Stara oczyszczalnia ścieków w Liszkowie wreszcie doczeka się modernizacji. Całkowity koszt inwestycji to 8,5 miliona złotych.

Gmina Łobżenica uzyskała na ten cel ponad 4 miliony złotych ze środków Unii Europejskiej. Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Zbyt małe zbiorniki oraz przestarzałe rozwiązania technologiczne od lat wołały o remont.

- Jesteśmy zmuszeni modernizować oczyszczalnię ścieków. Obecna oczyszczalnia ścieków funkcjonuje już 20 lat i okazuje się, że staje się już mało sprawna, czyli bardzo trudno jest nam utrzymać parametry ścieków oczyszczonych, ale również nastąpiła zwyżka ścieków - tłumaczy Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy.

Lata eksploatacji oraz znaczny wzrost odbieranych ścieków sprawiły, że oczyszczalnia stała się niewydolna. Dodatkowo sama konstrukcja uległa procesowi korozji.

- Oczyszczalnia praktycznie będzie przebudowana od nowa, czyli zupełnie nowy ciąg technologiczny. Biobloki przepływowe zostaną zastąpione dwoma SBR-ami - wyjaśnia Kazimierz Wasiak, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łobżenicy.

Ponadto zbiorniki po obecnych bioblokach zostaną przeznaczone na zbiorniki do nadmiernego osadu. Modernizacja oczyszczalni w Liszkowie przyczyni się do poprawy jakości powierza, co z kolei ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną gminy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group