Pierwsze mieszkanie chronione już jest

22.01.2019   Autor: Michał Kępiński
---

W Wałczu do użytku oddano mieszkanie chronione. Tu swój kąt znajdą trzy osoby, których życie nie oszczędzało. To wychowankowie domów dziecka lub z rodzin zastępczych. To nie jest ich docelowe lokum, ale to właśnie w nim będą pisać pierwszy rozdział spokojnego życia.

- Zacznę nowe życie, nowy etap, dużo się zmieni - zapewnia Karolina Lisowska, lokatorka mieszkania chronionego

Karolina ma 20 lat, uczy się w szkole zaoczne i w najbliższym czasie chce zdać maturę i dostać się na studia. Życie jej nie rozpieszczało, a z przeciwnościami losu musiała mierzyć się sama. Dziś otrzymała wsparcie i szansę na nowe, lepsze życie.

- Do tej pory było ciężko, wynajmowałam mieszkanie, musiałam sama płacić za rachunki, czynsz, to wszystko się wliczało i było ciężko. Do tego dochodziło kształcenie, problemy i tutaj będzie takie wyciszenie i nie będę się martwić gdzie będę mieszkać, czy mi starczy pieniążków na prąd, wodę, więc tutaj jest taki spokój wewnętrzny - tłumaczy Karolina Lisowska.

Karolina przez najbliższe dwa lata nie będzie musiała ponosić kosztów za mieszkanie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie program realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu i pozyskanie na ten cel środków z funduszy unijnych. To jednak nie tylko lokum, ale także..

Porady psychologiczne, wyjazdy, nauka gospodarowania środkami finansowymi, doradca zawodowy i inne formy wsparcia. Dzięki temu mamy nadzieję ułatwić tym dzieciakom start w dorosłe życie - przekonuje Bożena Terefenko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu.

Poza Karoliną swój własny kąt znajdą także inni wychowankowie domów dziecka czy rodzin zastępczych.

– Trzy osoby będą mogły tam zamieszkać i przygotowywać się do samodzielnego życia. Za chwilę będziemy otwierać Zakład Aktywności Zawodowej, który służy niemalże 60 niepełnosprawnym osobom - mówi Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Bo takie właśnie osoby potrzebują największego wsparcia. Program jest pilotażowy.

– Mamy w chwili obecnej trzy powiaty na terenie województwa zachodniopomorskiego, które realizują ten program, a więc powiat wałecki, szczecinecki i łobeski. Mam nadzieję, że to będzie dobry przykład dla innych w naszym województwie żeby tego typu mieszkania tworzyć - zapewnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Samorządowcy zapowiadają, że chcą by w najbliższym czasie na terenie Wałcza powstało kolejne takie mieszkanie. Trwają już rozmowy z burmistrzem, który deklaruje pełne wsparcie i zaangażowanie w przekazanie lokalu, który po remoncie mógłby stać się azylem dla najbardziej potrzebujących.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group