Uczniowie z Chwiramu z modelem skanera 3D

20.01.2019   Autor: Michał Kępiński
---

Drużyna Power Control ze Szkoły Podstawowej w Chwiramie okazała się najlepsza podczas jednego z czterech konkursów robotyki First Lego League. Zwycięstwo zapewniło awans do europejskiego półfinału, który odbędzie się na Węgrzech.

To już czwarte z rzędu zwycięstwo reprezentacji Szkoły Podstawowej w Chwiramie. Podczas zawodów w Poznaniu drużyna Power Control rywalizowała z dziewięcioma ekipami.

Jak do tej pory nie mamy konkurencji przynajmniej w Poznaniu, bo oczywiście w Polsce odbywają się jeszcze trzy tego typu zawody. Sprawdzamy się dopiero tak naprawdę z najlepszymi drużynami, w tym roku będą to drużyny z Węgier - mówi Artur Zajączkowski, opiekun drużyny Power Control

Bo to właśnie tam odbędzie się europejski półfinał. Drużyna Power Control w szranki stanie 9 lutego w Miszkolcu. Stawką jest awans do finału, który odbędzie się 29 i 30 marca w austriackim Bregenz. Konkurs składa się z 4 konkurencji. Oceniana jest konstrukcja robota, praca zespołowa, praca robota i projekt badawczy.

Nasza drużyna postanowiła zaprojektować model systemu drukarki oraz skanera 3D, która za zadanie miałaby wykrywać uszkodzenia poszycia stacji kosmicznych spowodowane mikro śmieciami i mikro meteoroidami. Całość wykrywałaby spadki ciśnienia w poszczególnych sekcjach oraz przy pomocy drukarki naklejałaby specjalne plastry drukowane przez nią i naprawiała uszkodzenia - tłumaczy Szymon Koziej, członek druzyny Power Control, uczeń SP w Chwiramie

Projekt ten został objęty patronatem Centrum Badań Kosmicznych przy Polskiej Akademii Nauk. Skąd pomysł akurat na taką drukarkę i skaner?

Znaleźliśmy przy szukaniu jakiś materiałów na projekt artykuł o tym, że astronauta taśmą klejącą zakleił uszkodzenia i stwierdziliśmy, że to nie jest dobre wytłumaczenie i na pewno niedługotrwałe. Dlatego postanowiliśmy wymyślić jakiś system naprawczy - odpowiada Amelia Kaczmarek, członek drużyny Power Control, uczennica SP w Chwiramie

Nie byłoby tych sukcesów, a także tak innowacyjnych projektów gdyby nie zaangażowanie szkoły, do której uczęszczają uczniowie. Zawody to również znaczny wydatek, ale też wielka satysfakcja dla dyrekcji placówki.

Życzyłabym sobie, aby w każdej szkole byli tacy nauczyciele-pasjonaci, którzy nie liczą po pierwsze swojego czasu, a po drugie potrafią tak pracować z młodzieżą, by w dzisiejszych czasach w tej erze robotów i sztucznej inteligencji Ci uczniowie mieli bardzo atrakcyjne zajęcia - wyjaśnia Małgorzata Kowalczyk, dyrektor SP w Chwiramie

Szkoła Podstawowa w Chwiramie szuka jednak nadal sponsorów, bo awans z europejskiego finału daje przepustkę na Światowy Festiwal First Lego League, a ten zorganizowany zostanie w Detroit w Stanach Zjednoczonych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group