Fajerwerki powinny być zakazane?

31.12.2018   Autor: Artur Maras
---

Fajerwerki dla wielu są nieodzownym elementem sylwestrowej zabawy. Dla innych to kontrowersyjna rozrywka okupiona często cierpieniem zwierząt oraz uszkodzeniami ciała. Czy fajerwerki można odpalać poza Sylwestrem oraz jakie kary grożą za ich nieodpowiednie używanie?

Sylwester to czas kiedy niebo rozświetlane jest serią wystrzałowych barw. Te materiały pirotechniczne, które niejednego wprawiają w zachwyt przy nieodpowiednim użyciu mogą być także bardzo niebezpieczne. Dlatego też co roku strażacy apelują o ostrożność. Jeżeli chcemy ich używać, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Przed odpaleniem fajerwerków czytamy instrukcję obsługi. Jeżeli podpalimy lont nie przytrzymujemy tego w ręku tylko od razu wyrzucamy lub podpalamy w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych od budynków palnych - mówi kpt. Mirosław Gruchot z PSP w Wałczu.

Służby namawiają jednak, aby w ogóle odchodzić od zwyczaju strzelania fajerwerkami. W tym celu strażnicy miejscy z Piły przygotowali kampanię profilaktyczną mówiąca o zagrożeniach związanych z użyciem tych wybuchowych materiałów. Mundurowi jeszcze przed świętami odwiedzali pilskie szkoły prezentując...

- Akcję, która ma doprowadzić do tego aby te dzieciaki nie strzelały, aby nie brały w ogóle do rąk fajerwerków. One są informowane o tym, że nie wolno im używać fajerwerków bez nadzoru osób dorosłych i że nie mogą tego kupić - mówi Jarosław Oźmina, strażnik miejski w Pile.

Na takich spotkaniach z dziećmi jak to w Szkole Podstawowej nr 2 w Pile, strażnicy chcą dotrzeć do najmłodszych także poprzez nagrany przez siebie film. Lekarz chirurg opowiada na nim o niebezpieczeństwie poparzenia, utraty wzroku czy kończyn, strażak o tym jak fajerwerki mogą łatwo doprowadzić do pożaru a lekarz weterynarii zwraca uwagę, że w przez używanie fajerwerków cierpią także zwierzęta.

- Zwierzęta inaczej jak my postrzegają i odbierają dźwięk i hałas, który w czasie wybuchu, w czasie takiej eksplozji powstaje. Pies i kot ma zupełnie inny zakres słyszalności jak człowiek i dla niego ten dźwięk gwałtowny jest źródłem silnego bólu - mówi Anna Białkowska, lekarz weterynarii.

Dyskomfort w trakcie wybuchów odczuwają także dzieci i osoby starsze. Za nieodpowiednie używanie fajerwerków grożą surowe kary, szczególnie za odpalanie ich w okresie innym niż Sylwester i Nowy Rok.

- Jeżeli same fajerwerki w okresie przedświątecznym, okołosylwestrowym są używane, najczęściej to może skończyć się mandatem a to nie są małe mandaty, ponieważ zaczynają się od 100 zł a kończą na 500 zł - ostrzega Wojciech Nosek komendant Straży Miejskiej w Pile.

Mundurowi zgodnie przekonują, że najlepiej nie ryzykować i jeśli ktoś chce oglądać niebo rozświetlone fajerwerkami to najlepiej udać się na profesjonalnie przygotowany pokaz.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group