Tadeusz Wyrwa-Krzyżański "Siwe dziecko"

19.10.2018   Autor: Redakcja
---

Siwe dziecko - to tytuł jubileuszowej wystawy prac Tadeusza Wyrwy–Krzyżańskieg. Wernisaż dziś w BWA w Pile o godz. 19.00.

To wystawa retrospektywna z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty. Zaprezentowane zostaną zarówno prace plastyczne jak i fragmenty z bogatej twórczości literackiej autora, poety i prozaika. Podczas wernisażu usłyszymy wiersze Tadeusza Wyrwy–Krzyżańskiego w interpretacji Włodzimierza Ignasińskiego – filologa, instruktora teatralnego i recytatora.

Tadeusz Wyrwa–Krzyżański urodził się 21 października 1947 w Kuźnicy Czarnkowskiej. Mieszka i pracuje w Pile. Uhonorowany odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej”. Jest autorem 4 tomów prozy i 37 tomów poetyckich. Prace plastyczne prezentował w kraju i za granicą na ponad 20 wystawach. Redagował i wydawał almanachy, a także książki poetów. Za swoją pracę twórczą otrzymał m.in. Nagrodę redakcji „Ziemia Nadnotecka”, Nagrodę Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich im. Wilhelma Macha, za najlepszy debiut w prozie, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Medal Nowej Sztuki, Nagrodę "Czerwonej Róży” – Pierścień, Nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (wspólnie m.in. z Hanną Krall i Piotrem Kuncewiczem), Nagrodę UNESCO – Światowego Dnia Poezji.

Włodzimierz Ignasiński to laureat wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Aktor znanego w latach 80-tych Teatru Poezji „FAKT”, współpracował też z Teatrem Regionalnego Związku Inwalidów w Poznaniu. W Trzciance animator sztuki słowa i kultury języka polskiego, twórca amatorskiego zespołu teatralnego „LOTKA’ i teatrzyków dziecięcych, wychowawca pokoleń recytatorów. Obecnie dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance.

fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group