Budowa nowej komendy policji już w przyszłym roku

27.08.2018   Autor: Artur Maras
---

Budowa nowej komendy w Pile coraz bliżej. W ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty przetarg na dokumentacje projektową. Natomiast przetarg na wybudowanie komendy zostanie ogłoszony w przyszłym roku.

O potrzebie budowy nowej komendy w Pile mówiło się od dawna. Moloch przy ul. Bydgoskiej liczy sobie blisko 40 lat. Przestarzała infrastruktura, brak należytej izolacji cieplnej, dziesiątki pustych korytarzy i pomieszczeń. Obiekt nie dość, że nie był remontowany od lat, to w dodatku jest zdecydowanie za duży dla znajdujących się w nim niemal 300 pracowników policji.

- To powoduje, że koszty tego budynku są ogromne. My jesteśmy stawiani jako jeden z najdroższych obiektów w utrzymaniu w Wielkopolsce i na to nie możemy sobie pozwolić, bo to nie są kwestie dotyczące kilkudziesięciu tysięcy, a kilkuset tysięcy w skali roku - tłumaczy insp. Sebastian Cichocki, komendant Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Wydaje się, że to już przeszłość, bowiem nowa komenda ma być dwu lub trzypiętrowa, energooszczędna oraz dostosowana do potrzeb policjantów. Obecnie powstaje jej projekt. Pilska komenda będzie pierwszą policyjną inwestycją w Wielkopolsce projektowaną w technologii BIM. Daje ona trójwymiarowy, przestrzenny obraz planowanej inwestycji, który posiada wszystkie możliwe parametry rzeczywistego budynku w tym nawet najdrobniejsze elementy.

Nowa komenda powstanie kilkaset metrów dalej za istniejącą. Nadal nie wiadomo jaka przyszłość czeka tę starą.

- Ten budynek przejdzie najprawdopodobniej w zarząd mienia wojskowego. I to oni zdecydują co dalej, ale wątpię, żeby ktoś chciał wyłożyć kilkadziesiąt milionów, dwadzieścia, trzydzieści, żeby coś z tego budynku zrobić - mówi Grzegorz Piechowiak, poseł ugrupowania Porozumienie.

Na tyle bowiem koszty ewentualnej renowacji wyliczył Parlamentarny Zespół ds. Policji, którego poseł jest przewodniczącym. Przetarg na budowę nowej komendy zostanie ogłoszony w przyszłym roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group