Niedziela bez handlu

10.03.2018   Autor: Artur Maras
---

1. marca weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Dzień 11. marca będzie więc pierwszą niedzielą wolną od handlu. Sprawdzamy, w których sklepach będzie można zrobić jakiekolwiek zakupy a w których odbijemy się od drzwi.

Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą bez zakupów. Zgodnie z nowymi regulacjami handel będzie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę danego miesiąca. W tym roku daje więc to 29 niedziel handlowych. Tych wolnych od handlu będzie 23. Sytuacja zmieni się w przyszłym roku kiedy to niedziel handlowych będzie tylko 15 a w 2020 już tylko 7.Dlatego ekonomista Paweł Dahlke, nie zgadza się z wprowadzoną ustawą, zwracając uwagę na prognozowane dla gospodarki straty, które najprawdopodobniej zostaną spowodowane przez nowe przepisy.

Wszystko zależy od tego jak konsumenci się zachowają. Prognozowane straty dla gospodarki przez ekspertów, którzy wyliczali to głównie na potrzeby sieci handlowych są dosyć spore bo mówi się aż o 30 paru tysiącach pracowników i o 1,8 mld złotych strat. Mówię o stratach do budżetu. - mówi ekonomista, Paweł Dahlke

Szacunki te zweryfikuje samo życie. Jednak już teraz duże sieci handlowe próbują dostosować się do zmiany. Niektóre z nich wydłużają czas pracy w soboty, inne chcą budować obok stacje benzynowe na których będą małe sklepiki inne chcą umożliwić dokonanie transakcji poprzez Internet.

Uważam, że należy pozostawić decyzję pracodawcom i pracownikom, którzy się porozumieją i będą pracować w takich przypadkach kiedy będzie to po prostu konieczne. Myśmy zwracali w naszych opiniach na to uwagę, że za te zmiany zapłacą konsumenci. Stąd nie jest zwolennikiem wprowadzania takich regulacji odgórnie. - mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan

W tę najbliższą niedzielę nie zrobimy zakupów w dużych marketach. Handel będzie za to odbywał się w małych sklepach „prowadzonych na własny rachunek”, gastronomii, aptekach, stacjach benzynowych, kwiaciarniach, piekarniach czy sklepach z prasą.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group