Asta Video Fest

Orszaki Trzech Króli w regionie

05.01.2018   Autor: Klaudia Michalska
---

W sobotę ulicami miast naszego regionu przejdą kolorowe Orszaki Trzech Króli. Jak co roku 6 stycznia chrześcijanie obchodzą święto objawienia Pańskiego, inaczej zwane świętem Trzech Króli.

Od wielu lat na ulice miast wychodzą tłumy wiernych chcąc tak jak mędrcy, którzy ponad dwa tysiące lat temu przybyli do stajenki w Betlejem, oddać pokłon Jezusowi.

- To oczywiście nawiązuje do tradycji religijnych, ale to też taki moment, w którym możemy się wszyscy spotkać, kiedy chcielibyśmy w pewien sposób po miejsku świętować - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.

W Pile świętowanie rozpocznie się o godzinie 15.00 wymarszem Orszaku Trzech Króli z Placu Zwycięstwa. Podczas godzinnej wędrówki mieszkańcy odwiedzą Pałac Heroda przy alei Piastów i Bramę Anielską na Placu Konstytucji 3 Maja. A o godzinie 16.00 rozpocznie się kolędowanie na Placu Staszica. Kolędy i pastorałki będzie można także usłyszeć w kościele ewangelickim przy ulicy Wincentego Pola od godziny 18.00.

- Pierwotnie ten koncert odbywał się wraz z chórami parafialnymi ale, że wyraziły chęci uczestniczenia w takim przeglądzie kolęd też chóry świeckie więc już od 3 lat w koncercie oprócz chórów parafialnych, pilskich, katolickich, ewangelickich uczestniczy też chór PWSZ, czy chór Halka - zachęca ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile.

Na wspólne kolędowanie zaprasza także maestro Tomasz Zagórski, który przygotował koncert bożonarodzeniowy w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. I tak w sobotę o godzinie 14.00 występy odbędą się w hali widowiskowo-sportowej w Lubaszu, następnego dnia o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu, o godzinie 16.00 w kinie Światowid w Czarnkowie i o godzinie 19.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Tu dzień wcześniej odbędzie się także Orszak Trzech Króli.

- Całe rodziny z dziećmi przychodzą, korony, przebrania i jakie też spektakle przygotowane. To jest bardzo duże przeżycie i myślę, że to też nasze społeczeństwo w ten sposób się scala, chociaż tam diabełki chodzą i kuszą, ale sądzę, że nie jesteśmy na tyle ponętni żebyśmy się dali skusić diabełkom - mówi Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki.

Kolorowa parada rozpocznie się tuż po mszy świętej w kościele Jana Chrzciciela w Trzciance. O godzinie 12.00 orszak ruszy ulicą Broniewskiego, dalej Matejki, Staszica, Sikorskiego przez plac Pocztowy i ulicę Chopina.

Orszak przejdzie również ulicami Wałcza. O godzinie 14.00 wyruszy sprzed kościoła św. Antoniego.

W Złotowie kolorowe orszaki wyjdą na ulice miasta o godzinie 13.45. Uczestnictwo we wszystkich atrakcjach związanych z obchodami święta Trzech Króli w naszym regionie jest bezpłatne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group