Będzie dwukadencyjność w samorządach

19.12.2017   Autor: Michał Kępiński
---

Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu rozpoczęły prace nad uchwalonymi przez Sejm zmianami w kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, czy zmienia sposób wyboru członków PKW. Zmieni się także samo funkcjonowanie samorządów.

– Wprowadzenie na poziomie ustawy budżetów obywatelskich. To już będzie obowiązkowe w tej chwili we wszystkich gminach. Chcemy, ażeby interpretacje, zapytania radnych miały również umocowania w ustawie. W tej ustawie jest jeden zapis mówiący o tym, że opozycja ma prawo na każdej sesji mieć swój jeden punkt, który wójt czy koalicja rządząca nie może tego punktu zlikwidować - tłumaczy Grzegorz Piechowiak, poseł na Sejm RP, Porozumienie.

Uchwalona przez Sejm w czwartek nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Dwie najważniejsze zmiany to dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jak również wydłużenie kadencji rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich do pięciu lat. Według noweli jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać w gminie do 20 tys. mieszkańców.

Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Zniesione zostanie także głosowanie korespondencyjne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group