Nielegalny ryś ministra Szyszki?

15.08.2017   Autor: Paweł Różycki
---

Ryś to zwierzę chronione polskim prawem, jak się okazuje, jest ono tak bliskie ministrowi środowiska, że jego dom w Tucznie zdobi wyprawiona skóra z głową tego właśnie zwierzęcia. Sprawę bada wałecka prokuratura.

Wyprawiona skóra rysia ma znajdować się w posesji ministra środowiska Jana Szyszki w Tucznie. Stąd wałecka policja na wniosek prokuratury wszczęła postępowanie w sprawie trofeum. Rysie w Polsce od ponad dwudziestu lat są pod ochroną.

Prokuratura Rejonowa w Wałczu została powiadomiona o tym, że na terenie budynku położonego w Tucznie należącego do Jana Szyszki przechowywana jest wyprawiona skóra rysia. Ryś jako zwierzę jest objęte ochroną gatunkową. W związku z powyższym zleciliśmy miejscowej policji przeprowadzenie czynności sprawdzających, przesłuchano osobę zawiadamiającą i wszczęto w tej sprawie dochodzenie – powiedział Piotr Łosiewski, prokurator rejonowy w Wałczu.

Rysie w Polsce są pod ścisłą ochroną od 1995 r. Szacuję się, że na terenie kraju jest ich około dwieście. Według ustawy o ochronie przyrody kto wchodzi w posiadanie roślin, zwierząt objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Jeśli jednak sprawca działał nieumyślnie może otrzymać grzywnę, karę ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do dwóch lat. Na obecnym etapie śledztwa nie wiadomo jak trofeum trafiło na teren posesji w Tucznie, ani od kiedy się tam znajduje. Nie jest wykluczone, że pochodzi z kraju, w którym polowanie na rysie jest legalne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group