Taki rower tylko w Zakrzewie

18.06.2017|Autor: Michalina Pieczyńska

Dwa koła, kierownica i pedały – tak wygląda rower. I to wie każdy z nas. Okazuje się jednak, że i tu można dać się zaskoczyć. Udało się to Kacprowi Manikowskiemu z Zakrzewa, który konstruuje rowery z drewna. I to nie byle jakie rowery – wygrywają one konkursy dla konstruktorów.

Zamiłowanie do drewna Kacper ma w genach. Reprezentuje czwarte pokolenie, które związało z nim swoje zawodowe życie. Po pradziadku i dziadku kołodziejach i tacie stolarzu, także i on wybrał ten materiał. Chciałoby się powiedzieć „nie miał wyjścia”. – Dziadek dużo mi opowiadał o drewnie, jak to się wykonuje z drewna, co można wykonać, jakie parametry ma drewno, ale wszystkiego nauczył mnie ojciec, który ma swój zakład i dzięki niemu już dobre 7 lat pracuję w tym zawodzie i potrafię takie rzeczy wykonać – mówi Kacper Manikowski.

I od samego początku nauki Kacper z wiedzy robił pożytek. – Były to pistolety ręczne, a następnie były to łuki i później z bratem starszym wykorzystywali – mówi Stanisława Manikowska, mama Kacpra.

Na szczęście z wiekiem Kacper przerzucił się na urządzenia, które nie sieją postrachu, ale za to przykuwają uwagę. Rower konstruowany przez trzy miesiące na bazie drewna jesionowego z pewnością rzuca się w oczy. Powstał specjalnie z myślą o konkursie, w którym student technologii drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zapragnął wziąć udział. Jednoślad, który wyszedł spod ręki Kacpra, jak wylicza autor ma wiele plusów – Ekologiczny na pewno, ma duże zainteresowanie wśród innych użytkowników, a minusy to koszty wykonania takiego roweru, bo koszt takiego roweru, to około 4 tys. zł.

No, ale to przecież ręczna robota i jedyny w swoim rodzaju projekt. Kacper wziął udział także w kolejnym konkursie, tym razem stworzył rower dziecięcy – ten został jednak w Poznaniu. Na razie zakrzewianin w twórczości rowerowej robi sobie przerwę, buduje za to wiatę z letnia kuchnią. – Potrzeby są bardzo duże, mama ma coraz większe wymagania – uśmiecha się Pani Stanisława.
A czego się nie robi dla mamy, dumnej mamy.

Przeczytaj więcej o: kacper manikowski zakrzewo, rower kacper manikowski, rower z drewna

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • Godzi

  “Dwa koła, kierownica i pedały – tak wygląda rower”… Jeżeli mówimy o “ogólnej” budowie roweru to jest jeszcze RAMA… Spróbujmy pojechać rowerem zbudowanym z kół, kierownicy i pedałów, bez ramy… Powodzenia…

  • Klient

   Spójrz na autora artykułu. …

   • ja

    aaaaa. i wszystko jasne. więcej pytań nie mam.