Kogo znajdziemy na listach wyborczych do Europarlamentu?

26.04.2024   Autor: Artur Maras
703---42
Koalicja Obywatelska opublikowała listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Wielkopolsce “jedynkę” dostała była premier Ewa Kopacz. Również jedynką, tyle że z Konfederacji będzie Anna Bryłka. Niedługo listy podać mają także Prawo i Sprawiedliwość oraz Trzecia Droga. 
 
Była premier, a obecna europosłanka Ewa Kopacz otwiera wielkopolską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Drugie miejsce otrzymał znany warszawski prawnik i współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy Michał Wawrykiewicz. Trzecie miejsce przypadło pochodzącemu z Wielkopolski posłowi Marcinowi Bosackiemu. 

- To będą wybory przede wszystkim o to, aby Unia Europejska się utrzymała, bo z jednej strony mamy tych, którzy chcą ja wzmacniać i rozwijać i dodawać do niej wymiar obronny. Z drugiej tych, którzy tego w ogóle nie kryją, chcą ja osłabić i rozmontować - tłumaczy Marcin Bosacki, poseł KO, kandydat do Parlamentu Europejskiego. 
 
W okręgu nr 13 obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie pierwsze miejsce dostał Bartosz Arłukowicz. Na liście Konfederacji w Wielkopolsce i to pod numerem pierwszym, znalazła się Anna Bryłka. To członkini Ruchu Narodowego, prawniczka i ekspertka Konfederacji do spraw europejskich. Pozostałe partie nie podały jeszcze do publicznej wiadomości list kandydatów. Prace nad nimi trwają nadal w Prawie i Sprawiedliwości. Mówi się o tym, że na wielkopolskiej liście znajdzie się m. in. poseł Marcin Porzucek.  

 
- Jestem zawsze do dyspozycji, jeśli chodzi o start i wspieranie naszej listy. Startowałem pięć lat temu z bardzo dobrym rezultatem ponad 30 tys. głosów, natomiast pamiętam też w 2014 roku miałem startować i w ostatniej chwili okazało się, że zszedłem z tej listy - mówi Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP. 
 
Nieoficjalnie pierwsze miejsce na liście Trzeciej Drogi w naszym województwie ma zająć minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
 
- W tej chwili jesteśmy na etapie budowania tej listy. Nazwisk konkretnych i tego kto na jakim miejscu będzie się znajdował, nie mogę jeszcze powiedzieć, ale myślę, że to w najbliższy czasie wypłynie. W tej chwili jesteśmy też na etapie zbierania podpisów poparcia do Parlamentu Europejskiego dla Trzeciej Drogi - wyjaśnia Adam Luboński, poseł na Sejm RP, Trzecia Droga. 
 
Z kolei na liście Lewicy jedynka w Wielkopolsce trafić ma do wiceministry kultury i dziedzictwa narodowego Joanny Scheuring-Wielgus. Wybory do Europarlamentu odbędą się 9 czerwca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group