Asta Video Fest

Ustawa o RIO to zamach na samorządy?

15.06.2017   Autor: Artur Maras
---

Uchwalone niedawno przez Sejm zmiany w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych wprowadzające kontrolę finansów samorządów pod kątem gospodarności, celowości i rzetelności były tematem konferencji prasowej pilskiej Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem parlamentarzystów jest to kolejny zamach obecnej władzy na samorządy.

- To nas dotyczy proszę państwa. Dotyczy naszego otoczenia. Dotyczy każdego Polaka, każdego mieszkańca każdej gminy. Wojewoda, premier, będzie miał więcej do powiedzenia niż my wszyscy. My nic nie będziemy mieli za chwile do gadania, bo jednym ruchem będzie można odwołać nawet najbardziej zaufanego samorządowca, który dostał 80% procent poparcia - oburza się Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej.

Projekt zmian w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych budzie wielkie emocje wśród samorządowców. Przyjęta 8 czerwca nowelizacja daje bowiem Regionalnej Izbie Obrachunkowej, będącej organem pełniącym nadzór nad jednostkami samorządu terytorialnego nowe kompetencje. RIO będą mogły m.in. kontrolować gospodarkę finansową samorządów już nie tylko pod względem legalności, ale także gospodarności, rzetelności i celowości decyzji organów samorządowych, co zdaniem opozycji może stać się batem na samorządowców spoza PiS-u, ze względu na dowolność interpretacji tych zapisów.

Do tego wprowadzono także zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Ci od teraz będą powoływani przy premierze, a nie zaś jak do tej pory w ramach konkretnej izby.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group