Część rodziców niezadowolona z rejonizacji

25.03.2017   Autor: Artur Maras
---

1350 podpisów pod petycją przeciwko nowej rejonizacji Szkół Podstawowych w Pile, która ma obowiązywać od 1 września.  Tyle głosów poparcia udało się zebrać rodzicom niezadowolonym z proponowanego przez miasto rozwiązania w sprawie nowego przebiegu obwodów. Lista z podpisami trafiła wczoraj do Urzędu Miasta. Gmina tłumaczy, że proponowane rozwiązanie jest najlepszym z najgorszych bo w narzuconej na samorządy reformie oświaty nie ma dobrego rozwiązania.

Samorządy przygotowują się do reformy Oświaty autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Likwidacja gimnazjów spowoduje w Pile zmianę rejonizacji szkół. Proponowany przez miasto nowy przebieg nie podoba się części rodziców.

Niektóre dzieci do szkoły będą musiały pokonać ponad kilometr dłuższą drogę niż dotychczas. A takich przykładów zdaniem rodziców ma być więcej. Gmina chce  np. połączyć Szkołę Podstawową nr 5 wraz z likwidowanym Gimnazjum nr 4 tworząc szkołę z dwoma oddziałami, dla dzieci młodszych w budynku przy al. Niepodległości a dla starszych w budynku po Gimnazjum nr 4. Podobna sytuacja będzie ze Szkołą Podstawowa nr 2 która zyska drugi oddział w budynku po Gimnazjum nr 5. Planując nowa rejonizację gmina  skorzystała z firmy doradczej, która miała opracować najkorzystniejszą strategię.  To jednak nie przekonuje rodziców.

Uważam, że opinie mieszkańców powinny tu podstawowym argumentem dla władz miasta a nie opinia firmy zewnętrznej. Niestety do takich konsultacji nie doszło, dlatego podjęliśmy wspólnie z rodzicami wszystkich szkół decyzję o zbieraniu podpisów. - mówi przedstawiciel Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5 w Pile, Monika Momot

Wcześniej ankietę wśród mieszkańców osiedla Koszyce przeprowadziła jego rada. Pytania w ankiecie były dwa.

Czy wyrażają Państwo zgodę, aby dzieci z dotychczasowego rejonu Zespołu Szkól nr 2 na Jadwiżynie zostały przydzielone do rejonu Szkoły Podstawowej nr 5 i drugie pytanie czy wyrażają Państwo zgodę aby zastosowany został podział dotyczący miejsca realizowanych zajęć. - mówi przewodniczący Rady Osiedla Koszyce, Wiesław Bartoszewicz

Dla klas 1-4 w budynku przy al Niepodległości i dla Starszych przy ul Kujawskiej. 108 oddanych ankiet było przeciwnych takiemu rozwiązaniu a 4 pomysł poparły. Dodatkowo udało się zebrać 127 podpisów, przeciwko tak zaproponowanej rejonizacji. Zdaniem prezydenta Piły pytania zawarte w ankiecie są źle sformułowane i wprowadzają w błąd.

Bo to jest nieprawda. Zmiany obwodów dotyczą wyłącznie dzieci klas pierwszych czyli tylko tych, które pójdą do szkoły. Tzn te które uczyły się w ZS numer 2 będą tam nadal się uczyły, te które chodziły do 5 będą chodziły tam nadal a te które do 2 nadal do 2 tam się nic nie zmieni. - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski

Bo zmieniona rejonizacja będzie dotyczyła roczników nowych, zaczynających naukę w przyszłym roku.  Do tego jak zapewnił prezydent Miasto ma zmienić także kursy części autobusów i stworzyć nowe przystanki tak aby dzieci miały czym dojeżdżać do szkol.
Urząd tłumaczy, ze stworzenie szkol podstawowych z dwoma oddziałami niż 4 odrębnych podstawówek ma być rozwianiem lepszym. Budynek po Gimnazjum nr 4 przygotowany jest dla dzieci starszych na co gmina przez lata łożyła spore środki. Kadra w nim ucząca nie ma także uprawnień do pracy z dziećmi młodszymi. Bo pierwszoklasiści nie będą w jednym budynku z nastolatkami a zajęcia będą na jedna zmianę.

Jesteśmy na etapie oczekiwania na opinię od kuratora oświaty. Posiadamy już opinię ze związków zawodowych, zarówno ZNP jak i Solidarności. Kurator oświaty powinien w ciągu kilku najbliższych dni taką opinię wydać. Termin ostateczny to 23 marca. - mówi dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Piły, Sebastian Dzikowski

Następnie uchwała zostanie przedstawiona na najbliższej sesji Radzie Miasta. I to od radnych będzie teraz zależeć czy rejonizacja w takiej formie zostanie przyjęta.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group