Oddaj dziś krew i wspólnie pobijmy rekord Polski

14.02.2017   Autor: Artur Maras
---

„Podaruj serce, oddaj krew” – pod taką nazwą odbędzie się próba bicia rekordu Polski w ilości oddanej krwi. Dojdzie do niej dziś - 14 lutego. Każdy chętny będzie mógł oddać krew potrzebującym w trzech punktach w Pile. W Szpitalu Specjalistycznym, Regionalnym Centrum Kultury oraz w Młodzieżowym Domu Kultury.

- Jest to akcja skierowana do wszystkich ludzi dobrej woli, a w szczególności do tych, którzy chcą ratować życie innych. Przy okazji chcemy ustanowić rekord Polski w ilości oddanej krwi w jednym miejscu, w czasie 24 godzin. Honorowym krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat w przypadku mężczyzn i do 60 lat w przypadku kobiet, która w dniu oddania krwi zostanie zakwalifikowana jako osoba zdrowa - tłumaczy Mirosław Welc, prezes pilskiego oddziału PCK.

Dotychczasowy rekord Polski w ilości oddanej krwi padł dwa lata temu. W trakcie Zlotu Krwiodawców na Stadionie Narodowym w Warszawie pobrano łącznie 178 litrów krwi. Rok później, w roku 2016, rekordu nie udało się pobić w Ożarowie Mazowieckim. W trakcie Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa pobrano 149 litrów krwi.

Teraz próba zostanie przeprowadzona w Pile. Krew można oddawać w Szpitalu Specjalistycznym, w Regionalnym Centrum Kultury oraz Młodzieżowym Domu Kultury niemal przez cały dzień. W miejscach tych będzie czekać 26 stanowisk do poboru krwi.

Inicjatywa powstała dzięki porozumieniu Polskiego Czerwonego Krzyża wraz ze studenckim kołem naukowym Eskulap pilskiej PWSZ oraz pomocy wielu instytucji. Jak podkreślają organizatorzy, pobicie rekordu nie jest w tej akcji najważniejsze. Chodzi o zachęcanie ludzi do regularnego oddawania tej cennej substancji dla ratowania ludzkiego życia. Mimo ogromnego postępu w medycynie, krwi bowiem nie da się wytworzyć syntetycznie ani zastąpić innym lekiem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group