Pilscy Patrioci na sesji Rady Miasta w Pile

02.02.2017   Autor: Artur Maras
---

Nazwy dla trzech rond w Pile, znaczące zmiany w budżecie gminy oraz korekta opłat za wodę to najważniejsze punkty minionej sesji Rady Miasta.

Sesja Rady Miasta nie obyła się bez emocji, bo decydowano o nadaniu nazw dla trzech rond w Pile. To przy ul. Bydgoskiej będzie nosić imię Władysława Bartoszewskiego, wnioskowali o to przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji. Pilscy patrioci z kolei widzieli w tym miejscu rondo Żołnierzy Wyklętych.

- Większość żołnierzy AK, chciało w tej Polsce Ludowej tak zwanej, niestety niedemokratycznej i zniewolonej mimo wszystko funkcjonować i żyć. Niestety amnestia w roku 1945 i 1947 kończyła się dla nich śmiercią, torturami, zsyłką na Sybir, dlatego są Żołnierzami Wyklętymi - tłumaczy Dorota Fechner, historyk.

Pilscy patrioci zebrali kilkaset podpisów poparcia pod swoją inicjatywą. Jednak zdaniem władz miasta, przedstawiciele KOD-u byli pierwsi i to ich propozycja została zaakceptowana przez radnych. W tej sytuacji nazwę Żołnierzy Wyklętych zaproponowano dla jednej z ulic na powojskowym osiedlu w Pile. Gdy wnioskodawca na to nie przystał, wysunięto propozycję, by tym imieniem nazwać rondo mieszczące się przy ulicy Towarowej. Radni projekt przegłosowali. W Pile więc mamy teraz rondo im. Władysława Bartoszewskiego przy ul Bydgoskiej, Żołnierzy Wyklętych przy Towarowej oraz Reformacji na Wyspiańskiego.

Radni podczas czwartkowej sesji przyjęli także znaczne zmiany w wieloletniej prognozie finansowej oraz budżecie miasta. Wszystko za sprawą pozyskania środków unijnych.

- Wprowadzaliśmy 16 mln złotych żywej gotówki uzyskanej z Urzędu Marszałkowskiego na nasze dwa projekty oraz 8 mln z tytułu wolnych środków, czyli jako rozliczeń z zeszłego roku. Wszystkie pieniądze zostały przekazane na inwestycje i już rozpoczynamy procedury przetargowe - tłumaczy Ewelina Ślugajska, skarbnik Gminy Piła.

Środki te zostaną wykorzystane do budowy ścieżek rowerowych, oświetlenia ulic, przebudowy zatok autobusowych, termomodernizacji budynków, czy rewitalizacji w strefie poprzemysłowej w tym ul. Walki Młodych. Radni zdecydowali także, że w tym roku nie będzie podwyżek cen za wodę. Wzrośnie za to opłata za ścieki.

- Łącznie dla gospodarstw domowych wzrost będzie około 10 procent co w ujęciu miesięcznym wyniesie 96 groszy więcej dla czteroosobowej pilskiej rodziny. Myślę, że jest to naprawdę wzrost symboliczny. - wymienia Mariusz Bednarczyk, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Radni zajęli się także miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta w rejonie Al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Kossaka oraz przystąpieniem do sporządzenia Gminnego programu rewitalizacji dla miasta Piły.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group