O Pile opowiadał Filip Springer

11.10.2016   Autor: Artur Maras
---

„Miasto Archipelag – Polska mniejszych miast” – to najnowsza książka Filipa Springera opowiadająca o byłych miastach wojewódzkich. Wśród 31 opisanych na kartach książki dawnych wojewódzkich stolicach, znalazła się także i Piła.

Dlatego w miniony piątek w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile odbyło się spotkanie z autorem.

- To jest książka, która opowiada o miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa i przez to zostały zepchnięte na boczy tor w procesach modernizacji. Natomiast Piła znalazła się w niej, w kontekście historii, bo z XIX w. słynnej studni nieszczęścia i tej katastrofy geologiczno-hydrologicznej, która się tu wydarzyła. To było dla mnie o tyle ciekawe, że tylko spektakularność całego zjawiska i też taki mozół w dochodzeniu do rozwiązania tego problemu był bardzo pouczający - opowiada Filip Springer, pisarz, reportażysta.

„Autor Miasto Archipelag - Polska mniejszych miast” – odwiedził wszystkie byłe miasta wojewódzkie, a relację z tych podróży w formie reportażu zawarł w swoim najnowszym dziele. Oprócz spotkań z mieszkańcami, lokalnymi historykami czy artystami, autor książki chciał dowiedzieć się z czego mieszkańcy byłych miast wojewódzkich są dumni, a co chcieli by zmienić. Na kartach książki znalazły się też ciekawostki jak ta przytaczająca historię studni nieszczęścia w Pile. Katastrofa do której doszło podczas wiercenia studni w XIX w na terenie miasta doprowadziła do gwałtownej erupcji wody. Co doprowadziło do osuwania się ziemi i zapadnięcia się domów. Filip Springer znany jest w Pile ze swojej poprzedniej książki – Wanna z Kolumnadą, w której to opisywał koszmary współczesnej architektury. Jednym z nich była pilska restauracja, której zdjęcie zostało wykorzystane na okładce książki.

Rozmowa z Filipem Springierem w najbliższym Kurierze Pilskim w TV ASTA.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group