Pięć ulic w Pile zmieni nazwę. Jest opinia IPN

03.10.2016   Autor: Redakcja
---

Instytut Pamięci Narodowej wypowiedział się w kwestii zmiany nazw ulic w Pile, która ma być następstwem tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem IPN pięć pilskich ulic będzie musiało zmienić nazwę. Dodatkowo IPN sugeruje zmianę nazwy jeszcze dwóch. 

Za nazwy ulic, które wyraźnie kwalifikują się do działania ustawy dekomunizacyjnej Instytut Pamięci Narodowej uznał: ul. Mariana Buczka, ul. Walki Młodych, ul. Armii Ludowej, ul. 9 Maja (1945 r.) i ul. Bohaterów Stalingradu. 

Zdaniem IPN kontrowersje budzić mogą również dwie kolejne nazwy, upamiętniające radzieckich żołnierzy: ul. Mjra Aleksandra Siemiradzkiego i ul. Olega Matwiejewa. Instytut sugeruje więc zmianę i tych nazw.

IPN nie widzi natomiast przesłanek aby w oparciu o ustawę dokonywać zmian następujących ulic: ul. Komuny Paryskie, ul. 1 Maja, ul. Marcina Kasprzaka. Decyzja o pozostawieniu lub zmianie tych nazw należy do samorządu.

W swojej opinii Instytut Pamięci Narodowej  "w sposób jednoznaczny zwraca się z wnioskiem o pozostawienie nazw ulic, które honorują zasłużonych polskich działaczy niepodległościowych: ul. Stefana Okrzei i ul. Bolesława Limanowskiego."

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group