Pijany kierowca poniesie poważne konsekwencje

23.02.2016   Autor: Paulina Michałek-Komorowska
---

Miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, a do tego spowodował kolizję - 53-letni mieszkaniec Stawnicy poniesie poważne konsekwencje swoich czynów. Policja przypomina, że od 18 maja 2015 roku obowiązują w kodeksie karnym nowe, surowsze normy dotyczące nietrzeźwych kierowców.

Do zdarzenia doszło w niedzielę popołudniu w gminie Złotów. Kierowca forda nie zastosował się do obowiązujących przepisów i nie ustąpił na skrzyżowaniu jadącemu główną drogą kierowcy volkswagena. Auta zderzyły się, na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce została wezwana policja.

- Wezwani na miejsce policjanci zbadali stan trzeźwości obydwu kierowców. W przypadku 27-latki z Rzepina, która kierowała volkswagenem, nie mieli żadnych zastrzeżeń. Wynik badań 53- letniego mieszkańca Stawnicy natomiast pozostawiał wiele do życzenia. Urządzenie pokazało bowiem blisko 3 promile alkoholu. W takim stanie, mężczyzna kierował samochodem wiedząc, że jest kompletnie pijany - informuje st.sierż. Maciej Forecki, Rzecznik KPP w Złotowie.

Mężczyźnie za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu oraz spowodowanie kolizji grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

**

Policja przypomina, kiedy możemy mówić o stanie nietrzeźwości.

Definicję stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem taki stan stwierdza się, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
- zawartość alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan wskazujący na spożycie alkoholu, w którym:
- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
- obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześc. wydychanego powietrza.

Prowadzenie pojazdu w tym stanie to wykroczenie z art. 85 albo art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group